“Rahip Brunson, İnönü’nün ABD’ye Verdiği Sözler Nedeniyle Serbest Kaldı”

Aynı zamanda hem FETÖ’cü hem de PKK’lı olduğu iddia edilerek son yılların en büyük ajanları arasında gösterilen Amerikalı Rahip Brunson’un serbest bırakılmasının arka planında İsmet İnönü’nün Amerika’ya verdiği bazı sözler olduğu ortaya çıktı.

“ABD’li Rahibin Salıverilmesiyle İlgili Maddeyi İsmet Paşa Lozan’da İmzalamış”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bir yetkili “Devlette devamlılık esastır. Maalesef bundan 95 yıl önce verilen bir söz nedeniyle yüzyılın ajanını elimizden kaçırdık. Lozan görüşmeleri sırasında Türk Heyetini temsil eden İsmet Paşa, Lozan’da gözlemci olan ABD temsilcisi Joseph Grew’e yazılı olarak bazı sözler vermiş. Bunları şu an açıklamamız doğru olmaz. Bu vaatler arasında yer alan İleride Tutuklanarak Ev Hapsine Mahkum Edilecek Rahiplerin İvedilikle Salıverilmesi Hakkındaki Taahhüdümüz adlı bir bölüm var. Ne yazık ki bu taahhüt nedeniyle elimiz kolumuz bağlandı. Nereden bilmiş de yüz yıl önceden sözünü vermiş yani anlamak mümkün değil. Hakikaten çok farklı bir taviz. Biz istediğimiz kadar ‘Mahkemelerimiz bağımsızdır’ diye yırtınalım adamlar eline almışlar İsmet Paşa’nın mektubunu, bize doğru sallıyorlar. Bu belgeyi görmek isteyenlere de şimdiden söyleyelim, öyle gösterebileceğimiz türden bir şey değil. Ancak, büyük resmi görebilenler, bu belgeyi de gönül gözleri aracılığıyla görebileceklerdir” dedi.

“Ne Zaman Şahlansak, Arkadan Bizi Çeken Bir El Oluyor”

Açıklamalarını sürdüren yetkili “Biz hem geçmişin mirasını düzeltmeye çalışıyoruz, hem de kişilikli bir politika yürütmeye çaba harcıyoruz. Ne zaman şahlansak arkadan bizi çeken bir el oluyor ve bu el de ne hikmetse hep İsmet Paşa’nın eli. Dünya lideri de olsanız geçmişten gelen birtakım anlaşmalara uymak zorunda kalıyorsunuz. Yani dolardaki yükselişin de büyük ölçüde İsmet Paşa kaynaklı olduğunu söyleyebilirim. Borsa aynı şekilde. Yani bundan yıllarca önce yapılan bazı hataların ceremesini bugün biz çekiyoruz. Çekmeköy Metrosunun beş yıldır açılamamasının ardındaki ismi de size söyleyeyim mi? Evet bildiniz, maalesef İsmet İnönü” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...