TÜBİTAK Yapay Geri Zekâya Sahip Robot Geliştirdi

TÜBİTAK’ın servis sektörü için üzerinde çalıştığı ‘Yapay Zekâlı Robot Yerebakan’ tamamlanarak bugün görücüye çıktı. Uzmanlar, finansman sorunu çözülebilirse yapay geri zekâya sahip robotların kısa süre içinde cafe ve restoranlarda da görülebileceğini belirtiyor.

“Robot Yarım Yamalak Bulaşık Yıkıyor, Seslenince Bazen Geliyor, Bazen Gelmiyor”

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan bir yetkili “Bugün teknoloji fuarı vesilesiyle çok önemli bir ürünümüzü tanıtıyoruz. Yapay zekâlı robotumuz Yerebakan, gerçek bir servis çalışanı gibi yarım yamalak bulaşık yıkıyor, seslenince bazen geliyor, bazen gelmiyor. Yürürken çok sık düştüğü için adını Yerebakan koyduk. Aslında düşerken yürüyor demek belki daha doğru. Bir soru sorduğunuzda yaklaşık 30 saniye suratınıza öyle boş boş bakıyor. Sonra da ağzının içinde bir şeyler geveliyor ama verdiği yanıtın sizin sorunuzla herhangi bir bağlantısı bulunmuyor” dedi.

“‘Dur’ Dediğinizde Duruyor veya ‘Mal Gibi Bak’ Dediğinizde Bu Komutu Hakkıyla Yerine Getirebiliyor”

Konuyla ilgili açıklamalarını sürdüren yetkili “Uzmanlarımız bu robot için ciddi mesai harcadı ancak ne yazık ki robotumuz istenen komutları yerine getiremedi. Gel desen gelmiyor, git desen gitmiyor. Gerçi çok da hakkını yemeyelim, ufak tefek bazı komutlara yanıt veriyor. Örneğin dururken ‘Dur’ dediğinizde durmaya devam edebiliyor veya ‘Mal gibi bak’ dediğinizde bu komutu hakkıyla yerine getirebiliyor. Planlamaya göre robota servis yapması için talimat verdiğinizde elinde tepsiyle gelip sipariş alması gerekiyordu ancak sipariş almayı bırakın, robotumuz daha tepsiyi tutacak durumda değil. Bir şey söylediğinizde ancak öyle mal gibi bakıyor. Tabii bu noktada şunu da vurgulamak istiyorum. Yani yapay zekâ denildiğinde hep ileri zekâdan söz ediliyormuş gibi yanlış bir ön yargıya sahibiz. Biz bu robotu servis sektörü için geliştirdik. Servis sektörüne bakın, şu an zaten bu sektördeki birçok çalışan bir şey sorduğunuzda bizim robotumuz gibi mal mal bakıyor. Bu açıdan ben robotun halkımız tarafından kolaylıkla benimseneceğini düşünüyorum. Yani siz buraya çok zeki bir robot koysanız zaten çalışma arkadaşlarıyla anlaşamaz, uyumsuzluk olurdu. Çalışanlar kıskanır bozardı robotu. Ama bunun nesini bozacaksın, gerek yok ki. Bu robotun bizim işimizi alacak diye bir korku yaratması mümkün değil. İstihdama hiçbir zararı yok bizim robotun. Belki bu anlamda dünyadaki ilk emekçi dostu robot gibi düşünebiliriz” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...