Balerin Heykeline Tecavüz Etmeye Çalışan Zanlı: “Davet Heykelden Geldi”

“Türkiye’de İlkler” temalı sergi için Zeliha Kılıçoğlu ve Mirza Erdem tarafından yapılan Türkiye’nin ilk balerini Meriç Sümen heykeline 18 Kasım gecesi geç saatlerinde saldırıda bulunuldu. İstanbul, Maltepe’de yaşanan olay sonrasında, balerin heykeline tecavüz girişiminde bulunan zanlı B.K.’nın polisteki ilk ifadesinde “O saatte, öyle bir kıyafet içinde, o heykelin orada ne işi vardı acaba?” dediği öğrenildi.

“Davet Heykelden Geldi”

Kaparoz’un ulaştığı ifadede zanlı B.K. “Arkadaşlarımla gece saat 22:00 sularında Maltepe’de geziyorduk. Yalı Mahallesi Beşçeşmeler’de bulunan Babil Kültür Sanat ve Bilim Derneği’ni birkaç adım geçtikten sonra on, on beş metre kadar uzağımda bana doğru bakan heykeli fark ettim. Kıyafeti son derece açıktı. Ben diğer kaldırıma doğru yöneldiğimde bana seslendiğini duydum. Defalarca çağrılınca belki bir şeye ihtiyacı vardır, bir yardımım dokunabilir düşüncesiyle kendisinin yanına gittim. Bana uygun olmayan teklifte bulundu. Hayır dedim ama kabul etmedi. Ücrette anlaştık. Zaten kendisi yarı çıplak bir vaziyetteydi, benim üstümdekileri de çıkartmaya başladı.” dedi.

“Heykel, ‘Sen de Erkek misin?’, ‘Seni Kavat Yapacağım’ Gibi Sözlerle Beni Aşağıladı”

İfadesini sürdüren zanlı “Ben heyecandan olacak, olayı gerçekleştiremedim. Kendisi de bunun üzerine bana küçültücü ithamlarda bulunmaya başladı. Ben kendisine susmasını söylesem de kendisi sürekli olarak ’Sen ne biçim adamsın’, ‘Se de erkek misin?’ ‘Boynuzu yersen aklın başına gelir’, ‘Seni kavat yapacağım’ gibi sözler söylüyordu. Daha sonra her evli çiftin arasında olabilecek türden ufak itişmeler yaşandı aramızda. Ben daha çok kendimi korumaya çalışıyordum ancak kendisi yüzüme doğru sert hamleler yapıyordu. Kolunu tutmak isterken istemeden koluna zarar vermiş olabilirim. Hastaneye götürmeyi teklif ettim ama istemedi. Bana hakaret etmeye devam etti, ben de olay yerinden uzaklaştım. Olaydan bundan ibaret. Heykelden şikâyetçiyim” dedi.

Mahalle sakinlerinin de yaşanan olayın heykelin ilk vukuatı olmadığı, mahallelerinde de huzuru bozduğu yönde beyanları olduğu öğrenildi. Mahallede yaşayan emekli öğretmen Muhsin Kara “Türkiye’de ilk demişler ama belki de dünyada ilk oldu bu durum. Ben yetkililerden rica ediyorum, lütfen heykeli oradan kaldırmasınlar. Bir güvenlik supabı vazifesi görüyor orada. Heykel kalkarsa, bizi ….” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...