Çin-Uzakdoğu Oyuncak Sektörü Panikte: Milli Lazer Silahımız İlk Denemede Hedefi Vurdu

TÜBİTAK’ın geliştirdiği proje kapsamında üretimi devam eden ilk lazer silahımız IŞIN, dün yapılan deneme atışında başarılı olarak hedefini vurdu. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) tarafından yürütülen projenin ilk denemesinde 20 kilovat güce sahip Işın Lazer Sistemi, tek atışta hedefleri imha etti.

“Battal Gazi’yle Elli Yıl İdare Ettik ama Artık Bu Terazi Bu Kadar Sıkleti Çekmiyor”

Konuyla ilgili olarak bilgi veren bir yetkili “Gerçekten gurur verici bir aşamayı duyurmak istiyoruz. Bu gurur, yıllardır bilimkurgu filmlerde izlediğimiz lazer silahlarını gerçekleştirmiş olmanın gururu. Hani tetiğe bastın mı böyle ‘ciyuvvv’ diye bir ses çıkar da böyle mavi bir ışık uzar gider, ta anasının nikahında biri yere düşer. Sonra o kalkar o da tetiğe basar, her yan ışıkla dolar. Böyle savaş meydanı mı disko mu anlamazsın, hakikaten çok hoş sahnelerdir onlar. Biz hep bu eziklik içinde büyük. Bakın bizim zamanımızda yerli kanallarda Battal Gazi vardı, yabancı kanallardaysa Star Wars. Yani kılıç da antik anlamda son derece önemli bir savaş enstrümanı ama ışık yok, ses yok. Yani bir silah olarak albenisi yok. Şimdi ben çocuğuma oyuncak bir silah alırken neden gidip de kılıç alayım. Çok açık söylüyorum, böyle bir hediye götürün, çocuk eline alır almaz düğme arayacak üzerinde. Orasına burasına basıp yüzünüze bakacak. ‘Neden ışık çıkmadı, bozuk mu bu silah?’ veya ‘Neden sesi çıkmıyor bunun?’ bakışı aslında bu. Battal Gazi’yle bir elli yıl idare ettik ama artık bu terazi bu kadar sıkleti çekmiyor. İsteyen gene kılıçla devam etsin ancak çağı yakalamak zorundayız” dedi.

“Artık Voltran’ı Biz Oluşturacağız, Onlar Seyredecek”

Açıklamalarını sürdüren yetkili “Şimdi gelen haberlere göre Çin ve Uzakdoğu ülkeleri çalkalanıyormuş. Bu lazer işi çok büyük bir sektör, milyarlarca dolar para dönüyor bu işte. Tabii bizim lazer silahı denememiz buralarda duyulunca doğal olarak paniğe kapılmışlar. Arkadaşlarımıza ‘Hedefi vurmuş mu?’, ‘Ciyuvv diye fırlayıp gitmiş mi?’ gibi sorular geliyor dünden beri. Ben bu ülkelere buradan sesleniyorum: Korkunun ecele faydası yok. Bakın havalimanı konusunda Almanya’nın yaşadığı paniği gördünüz, siz de bunu yaşayacaksınız. Bundan kaçış yok, öncelikle bunu bilecek, bunu kabul edeceksiniz. Evet arkadaşlar durum bu. Artık Voltran’ı bizler oluşturacağız, onlar seyredecek” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...