Diyanet’ten Kadir Mısıroğlu’ya Jest: Ezan Bir Süre Yunanca Okunacak

“Keşke Yunan galip gelseydi” diyen Kadir Mısıroğlu ile görüşen Diyanet yetkilileri görüşmeden sonra sürpriz bir karara imza attılar. Ezan, pilot bölge olarak seçilecek bir ilçede Yunanca okunmaya başlanacak.

“Yunanca Ezan Türkçeden İyidir”

Konuyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan bir yetkili “Bildiğiniz gibi bizim başkanımız geçenlerde Sayın Kadir Mısıroğlu’yu ziyaret etti. Görüşme sırasında konu bir şekilde Türkçe ezan tartışmasına gelmiş. CHP’li bazı yetkililerin Türkçe ezan taleplerini duyan Mısıroğlu buna çok sert bir tepki göstermiş. ‘Eğer Arapça olmuyorsa, Yunanca okunsun. Vallahi Türkçe ezandan iyidir’ şeklinde bir değerlendirmeleri olmuş kendisinin. Başkanımız da acaba nasıl olur falan derken Kadir Bey öğlen saati de geldiğini görerek güzel sesiyle Yunanca bir ezan okumuş. Herkes hayran kalmış tabii. Çevredeki Yunanlılar bile şaşırmış. Şu anda halkın ne diyeceğini tam olarak bilemiyoruz ama ben halkımızın sert bir tepki vereceğini sanmıyorum. Bakın ‘10 Kasım saat 09:05’te kenefe gidin’ denilse bile halkımız bir tepki vermiyor. Vatandaşlarımız çok munis, çok anlayışlı. Deyim yerindeyse kuzu gibi, insanımız. O açıdan ben ters bir şeyle karşılaşacağımızı sanmıyorum ama biz her ihtimale karşı bu uygulamayı, belli bir bölgede pilot uygulama olarak başlatmayı düşünüyoruz. Sorun olmazsa giderek yaygınlaşacak” dedi.

“Mısıroğlu Yunanca Ezan Uygulamasını Bizzat Kendisi Yönetecek”

Açıklamalarını sürdüren yetkili “Sayın Mısıroğlu’nun birikiminden yararlanmak istiyoruz. Biliyorsunuz kendisinin ‘Keşke Yunan galip gelseydi’ şeklinde çok ünlü bir deyişi var. Bugün belki bu savaşın sonucunu değiştiremeyiz ama en azından ‘Yunan galip gelseydi sonuçları ne olurdu?’ diye düşünerek bu sonuçları hayata geçirebiliriz. Bu bile Sayın Mısıroğlu için bir teselli olacaktır. Mahallelerimizde Yunanca ezan sesleri yankılandıkça Sayın Msıroğlu’nun içi de huzur dolacak. Ezan hangi vakit, hangi makamda söylenecek, sözler nasıl olacak bunların hepsini Kadir Bey bildirecek. Sabâ makamında okunan sabah ezanının Aeolian, rast makamında okunan öğlen namazının ise Ionian makamında okunacağını tahmin ediyoruz. Ben bu ikisini dinledim, gerçekten de çok beğendim. İnanıyorum ki halkımız da beğenecek ve uygulamamıza destek verecek” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...