Ekonomik Kriz Nedeniyle Yerli Araba ve Milli Uçak Projeleri Birleştiriliyor

Hükümetten gelen bilgilere göre ekonomik krizin derinleşmesi olasılığına karşı Yerli Araba ile Milli Uçak projelerinin birleştirilmesine karar verildi.

TÜBİTAK: “Bizim için Sorun Yok, Her Türlü Yaparız”

Konuyla ilgili olarak Kaparoz’a bilgi veren TÜBİTAK yetkilisi “Şu an bize tebliğ edilmiş kesin bir karar yok ancak bizim de buna benzer duyumlarımız oldu. İki gün önce de bizzat Sayın Bakanımız buraya gelerek ‘Böyle bir olasılık işleri nasıl etkiler?’ diye sordular. Ben kendilerine verdiğim yanıtı size de tekrar etmek istiyorum. Biz bakanımıza, yerli ve milli mühendisler olarak verilecek her göreve hazır olduğumuzu söyledik. Gerçi ben emekli imamım ama burada dura dura mühendis gibi oldum. Arkadaşlar bana ‘imamdis’ diye takılıyor. Hoş, takılan da müezzin. Neyse, konumuz bunlar değil. Bizim için sorun yok, biz istenirse uçak, istenirse araba yaparız. Eğer öyle uygun görülürse ikisini bir arada yaparız. Yani hem uçar, hem yolda gider. Denizde de gitsin denirse, bir yolunu bulur onu da yaparız. Artık internet diye bir şey var. Gizli saklı bilgi kalmadı. Daha önce kim yapmış, nasıl yapmış bulur, Youtube’dan videosunu izler, bir şekilde o aracı teslim ederiz” dedi.

“Almanya Paniğe Kapıldı, Japonya Şaşkın”

Projelerin birleştirilmesiyle ilgili olarak Kaparoz’a bilgi veren bir bakanlık çalışanı “Şu an hesaplama aşamasındayız. 2019 yılında ekonomik bir sıkıntı yaşanması durumunda bu iki projeyi tek bir proje haline getirerek iki projeyi tek çatı altında topladığımızda maliyetlerin nasıl etkileneceğini hesaplıyoruz. Böylece iki proje için iki ayrı proje ekibi yerine tek bir ekibimiz olacak. Personel maliyetlerimiz düşecek. Tabii bu işin açılış, reklam, organizasyon gibi boyutları da var. Buradaki maliyetlerimiz de yarı yarıya azalacak.

Ayrıca vatandaşlarımız açısından çok daha çarpıcı bir proje olacak. Kabul edersiniz ki hem uçak hem araba dediğimizde işin sansasyonel bir boyutu da ortaya çıkıyor. Şu anda bize gelen bilgilere göre 3. Havalimanı şokunu üstünden atamayan Almanlar iyice paniğe kapılmışlar. Japonya şaşkın. Ben de sözlerimi güzel bir atasözümüzle noktalamak istiyorum: Bir, iki, üçler; Yaşasın Türkler. Dört, beş, altı; Polonya battı” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...