Meksika Liderinin “Binmeye Utanırım” Diyerek Satışa Çıkardığı Lüks Uçağa Türkiye Talip

Meksika’da başkanlık seçimlerini kazanan Obrador’un “Ülkede bu kadar yoksulluk varken binmeye utanırım” diyerek satılığa çıkardığı lüks başkanlık uçağına Türkiye talip oldu. 2012’de eski Devlet Başkanı Felipe Calderon tarafından sipariş edilen uçak, Meksika liderine iki yıl önce teslim edilmişti. 392 milyon dolar ödenen uçağın yıllık masrafı ise 25 milyon dolar. Obrador’un seçim kampanyası sırasında satmayı vadettiği uçağı uzun süredir izlediklerini söyleyen Türk yetkilileri, uçağın satılığa çıkması üzerine Meksika makamları ile resmi yollardan iletişime geçti.

“Yoksul Meksika Halkına Ufak Bir Katkımız Olur”

Boeing Dreamliner 787-8 tipi lüks başkanlık uçağına talip olduklarını açıklayan Türk yetkilisi “Başkanlık uçağı için istenen ilk fiyat bize göre biraz yüksek ancak anlaşabileceğimiz bir noktaya gelirlerse neden olmasın. Elbette, önce bir deneme sürüşü yapar, parçalarına falan bir baktırırız. Yakışında falan da bir sorun yoksa masaya otururuz. O esnada bir pazarlık da yapılır. Hem Meksika Türkiye arasında bir dostluk köprüsü için güzel bir başlangıç olur, hem de Meksika’nın yoksul halkına ufak bir katkıda bulunmuş oluruz. Bizim açımızdan da itibarımızı artırmaya vesile olur bu lüks uçak” dedi.

“Ekonomi Uçuyor, Vatandaş Uçuyor, Herkes Uçuyor, Başkanımız Neden Uçmasın?”

Açıklamalarını sürdüren yetkili “Meksika lideri Obrador ‘Binmeye utanırım’ demiş ama bizim böyle bir problemimiz olacağını sanmıyorum. Yani uçağa binmeye niye utanalım ki? Bir ülkenin başkanı bisiklete, minibüse bindiği zaman utanmalı. Dolayısıyla bizim açımızdan böyle bir sıkıntı olmaz. Ülkemiz de Meksika gibi yoksul değil zaten, herkes son derece iyi durumda. Ekonomimiz deyim yerindeyse uçuşa geçmiş durumda. Yani ekonomi uçuyor, vatandaş uçuyor, herkes uçuyor, ülkenin başkanı neden uçmasın? Meksika başkanının bu zihniyetini anlamak mümkün değil. İnanın, eğer söz konusu ülke Meksika olmasa, kesin CHP zihniyeti derdim. Gene de araştırmak lazım işin içinden bir CHP’li çıkabilir. Bu köhnemiş kafalar yüzünden Meksika bugün özlediğimiz pozisyonda değil. Ülkedeki duble yol ve köprülere bakın. Türkiye’nin belki de elli yıl gerisindeler” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...