Asgari Ücret İçin Toplanan Bakanlar Kurulu, İşçinin Ruhuna Fatiha Okuyarak Çalışmalara Başladı

2019 yılı asgari ücretini belirlemek üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde toplanan Bakanlar Kurulu, temsili işçi cenazesinin ruhuna Fatiha okuyarak çalışmalarına başladı. Katafalka yerleştirilen temsili emekçi cenazesinin karşısında duygularına hâkim olamayan Bakanlar Kurulu üyelerinin üzüntülü anları objektiflere yansıdı.

“Halkımız Endişelenmesin, Çalışmalarımız İslami Kurallara Uygun Olarak Yürütülüyor”

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Bakanlar Kurulu Sözcüsü “Vatandaşlarımız hiç merak etmesin, asgari ücret konusundaki tüm çalışmalarımız İslami kurallara uygun olarak yürütülüyor. Kuran da okunacak, dua da edilecek, ne gerekiyorsa yapılacak. Hiçbir masraftan kaçınmayacağız.

Bildiğiniz gibi bugün temsili cenazemizin önünde Fatiha okuyarak çalışmalarımıza başladık. Sayın Cumhurbaşkanımız üç kere ‘Merhumeyi nasıl bilirdiniz?’ diye sordu. Hep bir ağızdan ‘iyi bilirdik’ diye bağırdık. İnanın bir tek kişi çıkmadı ‘kötü bilirdik’ diyen. Sesimiz duvarlarda yankılandı. Pek çok arkadaşımız hüngür hüngür ağladı. Çok duygusal anlardı. Anlatırken bile zorlanıyorum. Gerçekten de zor bir görev ancak bu da bir tabiat yasası. Metanet içinde son görevimizi yapacağız, ölenle de ölmeyeceğiz. İşverenlerimizle, müteahhit arkadaşlarımızla, holdinglerimizle, konsorsiyumlarımızla yolumuza devam edeceğiz. Bir bacağımız eksik de olsa seke seke yürüyeceğiz. Emekçi kardeşlerimiz artık kalbimizde yaşayacak” dedi.

İşçi Örgütleri: “Hükümet Bizi Gözden Çıkarmış Gibi Görünüyor”

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan işçi örgütleri temsilcisi ise “İyi bir başlangıç yaptıklarını söyleyebilirim. Biz asgari koşullarda geçim, yoksulluk sınırı gibi terimler kullanacaktık ancak hükümet yaptığı bu hamleyle elimizi boşa çıkarttı. Biz bütün hesaplamalarımızı işçilerin yaşayacağını düşünerek yapmıştık. Yaşamak için de biliyorsunuz yemek yemek, hastaneye gidebilmek, soğukta ısınabilmek gerekiyor. Ancak meseleye cenaze olarak bakıldığında bu türden masraflar ortadan kalkıyor. Sadece tören ve gömme işlemleri için tek seferlik bir ödeme yeterli oluyor.

Biz emekçilerle ilgili politikalar konusunda hükümetimizden pek umutlu değiliz. Zaten her gün fabrikalarda, şantiyelerde, maden ocaklarında ölüyoruz. Onlar bizim için Fatiha okumaya devam etsinler, ancak düşündükleri anlamda biz henüz toprağa girmedik. Şairin dediği gibi ‘Son sözü hep direnenler söyler’. Biz, henüz son sözümüzü söylemedik…” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...