Binali Yıldırım’dan Gençlere Öğüt: “Etliye, Sütlüye Karışmayın, Vasatlıktan Şaşmayın”

Bakan, Başbakan ve TBMM Başkanı olduktan sonra şimdi de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Binali Yıldırım kariyerindeki başarılarla ilgili olarak gençlerle yaptığı sohbette altın değerinde tavsiyelerde bulundu. Üniversite öğrencilerine tecrübelerinden örnekler veren Binali Yıldırım gençlere ana prensip olarak etliye, sütlüye karışmamalarını tavsiye etti.

“Diken Olacağınıza Ot Olun, Hiç Değilse Birine Şifa Olursunuz”

Neşeli geçen sohbette geçmişten örnekler de veren Binali Yıldırım “Bayramlarda ilk önce dedemin evine giderdik, bizi kucağına oturtur marşlar söylerdi. ‘Salla bayrağı düşman üstüne’ diye bize de öğretirdi. Bizden çocuklarımıza kalan ise ‘Salla başını al maaşını’ olarak özetlenebilir. Devir değişti tabii biz de uyum sağladık. Bizim Erzincan’da ‘ot gibi’ diye bir terim vardır. Bu sözü insanlar genelde kötü anlamda kullanıyor ama otların kimseye zararı yok, tam tersine sayısız yararları var. Ben gençlere ‘Diken olacağınıza ot olun, bir işe yaramazsanız hiç değilse birine şifa olursunuz’ demek isterim. Kimseye bulaşmayın. Tavşan tersi gibi derler bizim oralarda, mümkünse öyle olun. Kokmayın, bulaşmayın, önünüzdeki sokakta bir kavga varsa, yan sokağa sapın” dedi.

“Vasatlıktan Şaşmayın”

Bakın ben Bakan oldum, Başbakan oldum, TBMM Başkanı oldum. Yarın Allah izin verirse İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı da olacağım. Yani hitabetim mi çok kuvvetli, çok mu güzel yazı yazıyorum, kimsenin bilmediği bir şey mi biliyorum. Vallahi hiçbirisi değil. Konuşmam orta karar, yazmayı da yeni yeni ilerletmeye çalışıyorum. Bu mevkilere gelmek için saydıklarımın hiçbirisine gerek yok. Benim gençlere tavsiyem fazla uçlarda olmasınlar, aşırı hareketlere bulaşmasınlar. Ne en aşağıda, ne en yukarıda olsunlar. Benim sihirli sözcüğüm ‘vasatlık’tır. Vasatlar göze batmaz, risk almaz. Saman altından sularını yürütürler. Bizim başarımız belki biraz daha üst noktalarda. Biz saman altından suyla birlikte gemileri de yürütebildik. İnsanlarla iyi geçinin. Şöyle bir örnek vereyim. Diyelim bir toplantıdasınız ve sizden önce konuşan kişinin söylediklerine çok sinirlendiniz. Benim tavsiyem sinirlenmeyin. Ben öyle yapıyorum. Hiç takmam ben. Ben gemilerime bakar, öyle dalar giderim. Uzaklara tabii.

Son olarak kamuda yükselmek isteyen genç arkadaşlara şunu öneriyorum: Peşine takılacak sağlam birini bulun, hiç bırakmayın. O üç derse siz beş demeyin. Bakın bunlar altmış yılın tecrübesidir, öyle basit işler değil” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...