Patlamış Mısır Üreticileri de Rest Çekti: “Salonumuzu Yapar, Filmimizi Çekeriz”

Patlamış Mısırcılar Derneği Başkanı Hilmi Büyü, saloncular ile filmciler arasında kalan patlamış mısır emekçilerinin artık sabrının taştığını söyledi.

“Taraflar, Patlamış Mısırı Aşağılayan Bir Tutum İçinde”

Kaparoz’a açıklamalarda bulunan Hilmi Büyü “Bir haftadır suskunluğumuzu koruyoruz ancak maalesef taraflar sürekli patlamış mısırı aşağılayan bir tutum içinde konuşmaya devam ediyor. Mısır fiyatından yakınmadan söze başlayan yok. Saloncular bir yandan, filmciler diğer yandan üstümüze geliyor. Vatandaşlarımız bilsin ki sektörü ayakta tutan patlamış mısır emekçilerinin artık sabrı taşmıştır. Bakın yıllardır iki tarafa da söylüyoruz: ‘Mahalle içinde adam gibi salonlar yapın’ diye. Diğer taraftan saçma sapan filmler çeken arkadaşlarımızı da uyarıyoruz ama dinleyen var mı? Yok. 2019 yılında hâlâ abidik gubidik esprilerden oluşan filmlerle uğraşıyoruz. Bayat esprilerin açığını taze mısırla, dandik dramların etkisini salonlarımıza yayılan mis gibi patlamış mısır kokusuyla bertaraf etmeye çalışıyoruz. Bunlar da ortalıkta hava atıyor, ‘Salonumuz şöyle doldu, filmimiz böyle gişe yaptı’ diyorlar. Oysa izleyicilere sorsalar öğrenecekler vatandaşın patlamış mısır için oraya geldiğini” dedi.

“Vatandaş, Ağzının Tadıyla Patlamış Mısır Yemek İstiyor, Film İşin Bahanesi”

Açıklamalarını sürdüren Hilmi Bey “Yaptırdığımız ankete göre sinema salonlarına gelen kitle, ‘En fazla neyi beğendiniz?’ sorusuna %84 oranında mısır, %8 film, %8 de salonu beğendim diyor. Yani toplasan %16 ediyor bunların payı, koparttıkları gürültüye değmez. Herkes bilsin ki halkımız sinemalara mısır yemeye gidiyor. Yoksa beton yığını AVM’lerin içindeki salonlarda oynayan dandik filmleri izlemeye giden yok. Vatandaş ağzının tadıyla patlamış mısır yemek istiyor, film işin bahanesi. Bakın biz Kırşehir’de bir anket çalışması yaptırdık. Film arasında izleyicilere ‘Eğer filmin ikinci yarısını izlemezseniz bir boy büyük mısır vereceğiz’ dedik. İzleyiciler %74 oranında ‘Olur’ dedi. Ayrıca şunu da unutmayalım ki Kırşehir’deki izleyicilerin büyük bölümü evinde patlamış mısır yapabilecek teçhizata sahip. Yani bu oran metropollerde daha da yükselecektir. Maalesef bu tartışmayı yürüten arkadaşlar halkımızı tanımıyor. Bizim halkımız, her zaman midesinin sesine kulak vermiştir. Öncelik her zaman için yeme içmededir. Salonmuş, filmmiş, sinema sektörü için bunlar ikincil öneme sahip.

Buradan iki tarafa da çağrımızı yineliyoruz: Adam gibi film çekip, doğru düzgün salonlar yapacaksanız oturup konuşalım. Ancak bu kafayla devam edecekseniz artık biz kendi Mısır Salonlarımızı açıp orada da kendi çektiğimiz filmleri oynatacağız. Vatandaşın talebi de bu, ‘Bırakın şunların peşinden gitmeyi’ diyorlar bize” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...