Ulaştırma Bakanı: “Ulaşım Açısından Beyin Olmazsa Olmaz Bir Organ Değil”

Ankara’da yaşanan kazanın ardından sinyalizasyon sistemlerinin olmazsa olmaz sistemler olmadığını belirten Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan iddialarını bir adım ileri taşıdı.

“Ulaşım Açısından Beyin Olmazsa Olmaz Bir Organ Değil”

Kaparoz’a açıklamalarda bulunan Ulaştırma Bakanı “Arkadaşlar on sekizinci yüzyıldaki trenlerde sinyalizasyon sistemi mi vardı? Ancak gayet güzel, tabiri caizse tıkır tıkır gidiyordu bu trenler. Şimdi biz bu açıklamalarımızı yapınca bazı çevreler bizi iş bilmezlik veya akılsızlıkla suçlamış. Öncelikle akıl konusuna gelelim, bir kere bu akıl meselesi de sinyalizasyon sistemleri gibi abartılıyor. Ulaşım açısından bakıldığında, beyin olmazsa olmaz bir organ değil arkadaşlar. Denizanası, istiridye, denizyıldızı gibi canlılara bakın, bunlar yüzlerce kilometrelik mesafeler kat ediyorlar ancak beyinleri yok. Bir kaza yapıyorlar mı? Hayır. Sinyalizasyon sistemleri mi var peki bunların, lütfen herkes söylediği sözü bilsin. Sinyalizasyon sistemi, akıllı tren, elektrik motoru, beyin, omurilik soğanı, bunlar biraz da yabancıların dayatması. Bana bir çuval kömür, bir adet buhar kazanı verin, sizi buradan Keçiören’e götürüp getireyim.” dedi.

“Karayollarındaki Sinyalizasyon Sistemlerini de Anlamsız Buluyorum”

Açıklamalarını sürdüren Bakan Turhan “Ben karayollarındaki sinyalizasyon sistemlerini de anlamsız buluyorum. Yani yeşilde geçilecek, kırmızı da durulacak diye bir ayet mi var? Kim demiş bunu, Kuran’da mı yazıyor? Köylerimizde yaya geçidi mi var, tarlalarda trafik ışığı mı var? Peki sinyalizasyon sistemi yok diye köylerde kazalar mı oluyor? Lütfen bu soruları da bir düşünelim. Ayrıca bu akıllı tren veya akıllı demiryolu sözünü de doğru bulmuyorum ben. Bizim ortalamamız belli, şimdi ben kendimden veya makinistimden daha akıllı bir trenle uyum içinde çalışabilir miyim? Bunları da düşünelim” dedi.

“Tren, Kaza Yapmaz Diye Bir Şey Yok”

Kazanın biraz da kader olduğunu belirten Bakan Cahit Turhan “Tren, kaza yapmaz diye bir şey yok. Bakın Kwai Köprüsü diye eski bir film vardır. Yani bir savaş söz konusu tabii o dönemde ancak biz de ekonomik açıdan bir savaş içindeyiz. FETÖ var, PKK var. Teknolojik açıdan bakarsanız ADSL var CD-ROM var. Çok yönlü bir savaşın içindeyiz. Biz elimizden geldiğince bu mücadeleyi yürütmeye çalışıyoruz. Bizim iktidar olarak ilkemiz bellidir. Örneğin Trabzonluluk ilkemiz vardır bizim. Demiryolu uzmanlarımızdan bunu bekleriz. Trabzonlu olsun, olmadı Karadenizli olsun, o da olmuyorsa en azından bir kemençe çalsın isteriz. Bizim Bakanlar Kurulunun da %25’i Trabzonlu. Bunları bilmeden konuşmak doğru değil” dedi.

İstifa konusuna da değinen Bakan “Bizim açımızdan olmayacak tek şey vardır. İstifa etmek. Olmazsa olmazdır bu mesela” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...