Zekât Parasıyla Makam Aracı Alan Üniversite Rektörleri İçin Özel Tasarım: AUDI Zeqattro

Türkiye’nin bilinmeyen üniversiteleri, rektörlerine aldıkları makam araçlarıyla dünya gündemini belirlemeye devam ederken AUDI, zekât parasıyla kendine makam aracı alan Aksaray Üniversitesi rektöründen esinlenerek geliştirdiği ZEQATTRO modelini duyurdu.

Zeqattro’da Kaza Anında Devreye Giren Acil Dua Sistemi (ADS) Bulunuyor

AUDI’nin duyurduğu yeni modeli Zeqattro’da kaza anında devreye giren Acil Dua Sistemi (ADS) bulunuyor. Araçta kazayı algılayan sensörler sayesinde hoparlörden sağlık ve şifa isteyen dualar okunmaya başlıyor. Eğer çarpışma hızı 200 km/saatten fazla ise Zequattro’nun hoparlörü doğrudan Fatiha’ya geçiyor.

Araçta standart olarak bulunan koltuk ısıtmanın yanı sıra koltukları sıkılaştıran abdest sabitleyici de opsiyonel olarak sunuluyor. AUDI mühendislerinin söylediğine göre Direksiyondan Kumandalı Abdest Sabitleyici ile abdest bozan küçük kazalar %74 oranında azalıyor. Arka koltuklara takılı gizli sensörler ile çalışan Anti Gıybet Sistemi (AGS) ise aile birliğinin önemi açısından son derece yararlı bir teknoloji olarak biliniyor.

Cenabet Bloklama Sistemi (CBS), Araca Binmek İsteyen Cenabet Kişileri Belirleyip Kapılarını Otomatik Olarak Kapatıyor

Güvenlik ekipmanları arasında en dikkat çeken sistem ise aracı çepeçevre kuşatan Teker Beddua Sınırlayıcı (TBS). Tekerine çomak sokulmak istenen aracın beynindeki sistem, bedduaların etkisini azaltacak karşı dualar ile araç güvenliğini maksimuma çıkartıyor.

Zeqattro’daki Arka Koltuk Aforoz Kilidi (AFD), özellikle arka koltukta oturan çocukların uygunsuz konuşmalarını parazitler yardımıyla sabote ederek çocukların dinden çıkmalarını engelliyor.

Aracı yabancılardan korumaya yönelik olarak geliştirilen Teleskopik Gavur Engelleyici Sistemi (TGE), araca yaklaşan kişileri analiz ederek uygun olmayanları uzaklaştırmaya yarıyor. Bir kilometrekare içindeki uygunsuz kişileri saptayabilen sistem, standart donanım içinde yer almıyor.

AUDI’nin duyurduğu bir diğer yenilik ise CBS, yani Cenabet Bloklama Sistemi. Bu teknoloji sayesinde araca cenabet olarak binmeye çalışan kişi tespit edilerek kapılar otomatik olarak kapatılıyor. Eğer cenabet kişi araca girmekte ısrarcı olursa, Zeqattro önce sesli uyarı, sonra Teleskopik Gavur Engelleyici (TGE) sistemini devreye sokarak kişiyi uzaklaştırıyor.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...