Çavuşoğlu’nun “Soğan Yer Gene Direniriz” Çıkışının Ardından ABD’den Kuru Soğan İthal Edilecek

Mevlüt Çavuşoğlu’nun ABD’nin ekonomik yaptırım tehdidine karşı “Gerekirse soğan ekmek yer gene de ABD’ye boyun eğmeyiz” çıkışından sonra ülkede yeterli kuru soğan kalmadığının anlaşılması üzerine Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle kuru soğanın gümrük vergisi sıfırlanarak ithalatın önü açıldı.

Çavuşoğlu: “Keşke Kuru Ekmek Deseydim Lan”

Onuyla ilgili açıklamalarda bulunan bir yetkili “Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu kuru soğan konusunda yaşadığımız zorluğu bir an için unutarak ‘Kuru soğanla ekmek yer gene direniriz’ dedi. Daha sonra kuru soğandaki sıkıntı kendisine hatırlatılınca çok üzüldü. ‘Keşke kuru ekmek deseydim lan’ diye hayıflandı. Biz gazetelerle konuşarak bir düzeltme yapabileceğimizi ‘Bu millet lahana yer gene baş eğmez’ şeklinde bir değişikliğe gidebileceğimizi söyledik ancak kendisi lahanayı sevmediğini söyleyerek ‘Biz millet değil miyiz? Ben lahana yiyemem’ diyerek talebimizi geri çevirdi. Böyle olunca biz de durumu Sayın Cumhurbaşkanımıza aktardık. Kendisi ilgileneceğini söyleyerek telefonu kapattı” dedi.

“ABD’ye Posta Atmakta Kullanılacak Kuru Soğanlar Gene ABD’den İthal Edilecek”

Açıklamalarını sürdüren yetkili “Daha sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın danışmanlarıyla yaptığı görüşme sonrasında kuru soğandaki sıkıntının ancak soğan ithal edilerek aşılabileceği ortaya çıkmış. Hemen bir kararname hazırlanarak bize iletildi. Şubat ayı sonuna kadar kuru soğandaki gümrük vergisini sıfırlamış oluyoruz. Bunu yapmasak belki de soğan 10.-TL’ye çıkacaktı. Soğanlarımız geldikten sonra ABD’ye çıkışımız da ortada kalmamış olacak. Yaptığımız ön araştırma sonucunda en uygun kuru soğanın ABD’de olduğunu tespit ettik. Yani ABD’ye posta atmakta kullanılacak kuru soğanları gene ABD’den ithal edeceğiz. Bu da aslında bizim nasıl güvenilir, nasıl iyi niyetli bir ülke olduğumuzu gösteriyor.

Sayın Çavuşoğlu da son gelişmelerden memnun. ‘Bir hata yaptık ama sayemizde millet soğan yiyecek’ şeklinde bir açıklaması oldu. ABD makamlarının da Türkiye’deki hareketleri dikkatle izlediklerini biliyoruz. Yani çırpınışlarımız mı diyelim artık tam olarak bilemiyorum. Dün ‘Dünyanın en zengin ülkelerinden biriyiz’ diyorduk, bugün ‘Fakiriz ama gururluyuz’ diyoruz. Ben gelecek dönem için gurur konusunda biraz karamsarım. Yani gururda çok ısrar etmemiz, bunları gurur meselesi haline getirmemiz doğru olmaz diye düşünüyorum” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...