Ekonomide Yeni Dönem: Pazar ve Marketlerde Fiyatları Erdoğan Belirleyecek

Bugün bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan açgözlü market sahiplerine ve pazar esnafına artık iyi niyet göstermeyeceklerini belirterek bugünden itibaren çarşı pazardaki ürünlerin fiyatını bizzat kendisinin belirleyeceğini bildirdi. Bugün yayımlanan cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre cumhurbaşkanının belirlediği fiyatlara uymayan esnafın ürünlerine zabıtalar tarafından el konulabilecek.

“Ürünlerin Üstüne ‘Fiyatı Cumhurbaşkanı Tarafından İndirilmiştir’ Etiketi Konulacak”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü “Bundan sonra fiyatlar cumhurbaşkanımız tarafından belirlenecek. İğneden ipliğe, soğandan kuru fasulyeye kadar fiyatları kendisi belirleyecek. Diyelim ki 10 liralık bir ürün var, biz ilgili markete ‘Bu ürünün fiyatını 6 lira yaptık’ dediğimizde market sahibi hemen etiketi düzenleyip yeni fiyattan satış yapmaya başlayacak. Üstüne de ‘Bu ürünün fiyatı Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından indirilmiştir’ ibaresi konulacak. Eğer market sahibi zararından dolayı iflas ederse o zaman Ziraat Bankası’na başvuracak. Haklı bulunursa zararı banka tarafından karşılanacak. Yani en ince detayına kadar düşünülmüş mükemmele yakın bir sistem diyebiliriz” dedi.

“Serbest Piyasa Ekonomisi Gidiyor, Derdest Piyasa Ekonomisi Geliyor”

Bildiğiniz gibi geçen hafta Sayın Berat Albayrak fiyatlar konusunda bir uyarı yaptı ancak market sahipleri ciddiye almadı. O da tabii durumu kayınpederine bildiriyor. Yani beni kimse sallamadı diyerek biraz da durumu abartıyor. Elbette genç bir insan gurur yapmış olabilir. Sayın Cumhurbaşkanımız bunu duyunca çok sinirleniyor tabii. Hemen bir kararname hazırlatıyor. Bizim de bugün haberimiz oldu. Kendisi bu sabah ‘Serbest piyasa falan bir yere kadar. Yani biz müdahale etmedikçe bazı fırsatçılar zam üstüne zam yapıyor. Bunun önüne geçeceğiz’ dedi. Şu an kendisi temizlik malzemelerini bitirmiş durumda, yarım saate kadar da meyve sebze fiyatları çıkmış olur. Sanıyorum en geç yarın akşama kadar tüm fiyatlar belli olur, vatandaşımız da rahat bir nefes alır. Biz bu düzene fırsatçıları yakalamak açısından bakarak Derdest Piyasa Ekonomisi adını verdik” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

1 Comment

 1. Sayın halk dostu kaparoz,
  Bugün ailecek imambayıldı yapalım istedik. Patlıcanın kilosu kaça biliyor musunuz?
  12 tl, yani neredeyse 3 dollar.
  İmam bayılmadı, geberdi.
  İlk talebimiz, patlıcanı 2 tl ye düşürsünler.
  Yoksa sahtekarlar, hıyarları siyaha boyatıp patlıcan diye satacaklar.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...