AKP’den 11 Maddelik Seçim Manifestosu: Fiyonk Makarnadan Çubuk Makarnaya Geçiliyor

2019 seçimleri için AKP’nin açıkladığı 11 maddelik seçim manifestosunda önemli bir değişim dikkat çekti. Daha önceden seçim stratejisini yurttaşlara fiyonk makarna dağıtmak şeklinde belirleyen AKP, dolar artışıyla birlikte yükselen fiyonk makarna fiyatları nedeniyle tercihini çubuk makarnadan yana kullanmaya kadar verdi.

“Sokakta Bizi Gören Yurttaşlarımız Elleriyle Fiyonk İşareti Yapıyor”

Konu hakkında açıklamalarda bulunan AKP Seçim Stratejileri Başkanı Samiye Gümbül “Biliyorsunuz her siyasi partinin bir geleneği vardır. Hatta siyasi parti olarak da bakmayalım. Her kurumun, her okulun kendine özgü yaklaşımları vardır. Galatasaray Lisesi’nin pilav günü, Vefa Lisesi’nin boza günü gibi. Bizim partimizin geleneğinde de fiyonk makarna ayrı bir yer tutuyor. Yani öyle olmuş ki, seçmen bizi görünce fiyonk işareti yapıyor. Böyle sempatik hareketler geliştirmiş halkımız. Biz de tabii bu hareketleri görünce sağa çekip, artık elimizde kaç koli kalmışsa fiyonk makarnalarımızı vatandaşlarımıza dağıtıyoruz. Ben bazı ilçelerde sadece bizim fiyonk makarnayla beslenen kişiler biliyorum. İnanın kulakları fiyonk şekline döndü bu insanların. Artık tanımasak bile yolda görünce ‘Tamam bu bizden’ diyoruz. Yani bu makarna konusu partimizle öylesine özdeşleşmiş ki, başka bir şey götürsek de yurttaşlarımız beğenmiyor. Pilav, soğan, patates istemiyor. Varsa yoksa fiyonk makarna. Geçen gün baklava götürdük. On dakikada silip süpürdükten sonra hemen yanımıza gelip ‘Makarna nerede?’ diye sordular. Biz de anladık ki bu olaydan bizim kaçımız yok” dedi.

“Halkımız Çubuk Makarnaya Tepkili”

Açıklamalarını sürdüren Gümbül “Yaklaşan seçimler için her partinin yaptığı gibi biz de bir maliyet tablosu çıkarttık. Bizim gider kaleminin önemli bir kısmını fiyonk makarnalar oluşturuyor tabii. Bölümden bir arkadaşı yolladık markete, gidip fiyatlara baktı, biz de ona göre bir seçim bütçesi oluşturduk. Ancak bütçemiz onaylandıktan sonra maalesef dolarda bir artış oldu. Daha doğrusu dolar arttı demeyelim de TL tersine yükseldi diyelim. Öyle olunca makarna fiyatları da yükselmiş. Bizim bütçe şaştı tabii. Biz de alternatif ne olabilir diye düşünürken, bir milletvekili arkadaşımız ‘Ben size eski fiyattan makarna bulurum ama ellerinde fiyonk makarna yok, çubuk makarna var sadece’ demiş. Pilot bölge olarak Keçiören’de bir deneme yaptık. Aldığımız sonuçlar ne yazık ki iyi değil. ‘Alışmış kudurmuştan beterdir’ diye bir sözümüz var biliyorsunuz. Yani teşbihte hata olmaz, mahallelinin bizi bir dövmediği kaldı. ‘Alın bu çubuk makarnaları’ şeklinde çirkin sözler geldi kulağımıza. Biz de çubuk makarnaları geri çekip, stokta az kalan fiyonkları dağıttık mecburen. Ancak bu yeni manifestoyla birlikte işler değişti. Allah izin verirse, ilk kez bu seçimlerde çubuk makarnayla seçimi kazanacağız” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...