Kabataş Başlığı Pahalıya Patladı: RTÜK’ten Abdülkadir Selvi’ye Gecikmeli Ceza

RTÜK, Kabataş yalanı ile ilgili olarak 5 Mart 2015 tarihli toplu yazılarda yaptığı başlık hatası nedeniyle Abdülkadir Selvi’ye 4.341.-TL para cezası kesti. Abdülkadir Selvi, 5 Mart 2015 tarihli yazısında ‘Diliniz KABA, Vicdanınız TAŞ” yazması gerekirken inisiyatif kullanarak kendisine gönderilen başlığı “Diliniz KABA, Yüreğiniz TAŞ” şeklinde köşesine taşımıştı. RTÜK, aradan üç yıl geçtikten sonra kötü niyet olmasa da Selvi’nin yazısını kamu düzeni ve biat kültürüne aykırı bularak cezaya hükmetti.

“Abdülkadir Bey’e ‘Büyük Risk Alıyorsun, Türkiye Buna Hazır Değil’ Dedik Ama Dinletemedik”

Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan RTÜK yetkilisi “Kabataş yazısında Abdülkadir Bey kendince olayı yorumlamış ancak bu bizim anladığımız tarz gazeteciliğe uygun değil. Yani her gazetede farklı başlık olursa okurların kafası karışabilir. Her kafadan farklı bir ses çıkarsa dingonun ahırına döner gazeteler. Örneğin askerde siz ‘Aynı kumaştan böyle bir model diktirdim diyerek’ sabah içtimasına kısa pantolonla çıkabiliyor musunuz? İzin verirler mi böyle bir harekete, lütfen bir düşünün.

Bana sorarsanız yukarıdan gelen metni değiştirmenin hiçbir mantığı yok. Şimdi biz buna göz yumsak yarın birisi de ‘yürek’ yerine ‘kürek’ der. ‘Ben böyle düşündüm’, ‘böyle hissettim’ der. Biz o zaman Abdülkadir Bey’le de görüştük. Kendisi bizim standartlarımıza göre idealist bir insan. Biz yapma etme dedik. ‘Büyük bir risk alıyorsun, Türkiye henüz buna hazır değil’ diye uyardık ama dinletemedik. ‘Ben hayallerimin peşinden gitmek istiyorum’ derdi hep bize. Sürüye ait olmak istemeyen biriydi. Bugün de bunun cezasını çekiyor” dedi.

Abdülkadir Selvi: “Cezayı Ziraat Bankası Ödeyecek”

Konuyla ilgili olarak Kaparoz’a açıklama yapan Abdülkadir Selvi “Çocukluktan beri böyle biraz kurallara uymayan, anarşist demeyelim de aykırı bir yapım vardır. Kendime engel olamıyorum. Mesela bana ‘saat 10’da saraya gel’ desinler ben hiçbir zaman 10’da gitmem. Saat 9’da gider, bir saat beklerim kapıda. Kurallara uymak istemeyen tuhaf bir yapım var. Ceza tutarı için de Ziraat Bankası ile bir anlaşma sağladık. Sıfır faiz ve geri ödemesiz olarak uygun bir kredi verilecek. Hibe niteliğinde. Ceza tutarı oradan karşılanacak. Kredi 4.500.-TL gibi. Masraflar çıkınca 100.-TL gibi de bana kalacak. Yani işin maddi boyutu da önemli ama benim ödenecek paradan dolayı bir şikâyetim yok. Zaten ben ödemiyorum. Benim RTÜK’le veya hükümetle ilgili bir şikâyetim de yok. Bankadan da memnunum. Kabataş yalanı ile ilgili de bir şikâyetim yok. Yani genel olarak bir şikâyetim yok benim” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

2 Comments

 1. İyi ki varsın kaparoz.
  Moralimiz bozuk oldupunda,
  Sana geliyor ve matrak haberlerinle
  Ayin yapıyoruz.
  Stress sıfır, moral yüz.
  Kamu hizmeti yapıyorsunuz.
  Bürçeden size pay ayırmalılar.

 2. KURALLARA UYMAYAN BİR YAPIM VAR DEMEK İÇİN,O SARAYA 1 SAAT ÖNCE DEĞİL BİR SAAT SONRA GELEBİLMEK GEREKİR.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...