Meteoroloji Bu Kez Temkinli: “Yağarsa Ekime Kadar, Yağmazsa S… Kadar”

İstanbul'a kar yağacak mı?

İstanbul için son dönemlerde yaptığı kar uyarılarının hiçbiri gerçekleşmeyen Meteoroloji Genel Müdürlüğü bu kez temkinli davrandı. Sorumluluk almaktan kaçındığı gözlenen kurumun yaptığı açıklamada iki olasılığa da açık kapı bırakıldı.

“Birtakım Tuhaf Haritalara Bakıp Tahminde Bulunuyoruz”

Meteoroloji Genel Müdürlüğü adına açıklamalarda bulunan bir yetkili “Son dönemde çok eleştiriye uğradık. Aslında bizim yaptığımız iş, adı üstünde bir tahmin. Yani illaki doğru çıkacak diye bir durum yok. Sonuçta önümüze gelen birtakım tuhaf haritalara bakıp tahminde bulunuyoruz. Şahsen ben o haritalardan hiçbir şey anlamıyorum, o anki hissiyatıma göre bir tahminde bulunuyorum. Bunun da bir garantisi yok tabii ki. Hani oyun oynarken ‘Hadi bir sayı tut’ deriz, sonra karşımızdaki kişiden tahmin etmesini isteriz. Karşı taraf da bir rakam sallar. Tutar veya tutmaz. Bizimki de o hesap. Ancak bir şekilde insanlar bizim hep tutturmamızı bekliyor. Kendileri piyango oynadığında hep tutturuyor mu peki bu vatandaşlarımız? Olaya biraz da bu tarafından baksınlar lütfen” dedi.

“Yarın Havanın Nasıl Olacağını Bir Tek Allah Bilir”

Açıklamalarını sürdüren yetkili “Eleştiriler çoğalınca kendi aramızda şöyle bir karar aldık. Dedik ki artık geleceğe dönük açıklama yapmayalım. Yani madem tutturamıyoruz, bunu zorlamanın da bir anlamı yok. Hava durumunda o saate kadarki veya dünkü hava durumunu verelim, yani ‘Yarın hava 15 derece olacak’ değil de, ‘Dün 12 derece oldu’ gibi. Bu durumda yanılma olasılığımız da çok azalıyor. Ancak ne karar alırsak alalım, bize ısrarla geleceğe ilişkin sorular soruluyor. Yani vatandaşlarımız ‘Şu Meteoroloji Genel Müdürlüğü yanlış bir açıklama yapsa da biz de eleştirsek’ gibi tuhaf bir anlayış içinde. Ayrıca ben bu tahmin meselesinin dinimize de uygun olmadığını düşünüyorum. Yani bizim ortaya çıkıp da yarın hava şöyle olacak, yağmur böyle olacak dememiz uygun değil. Yarın tam olarak ne olacağını ancak Allah bilir. Bizim bu konuya girmemiz biraz haddimizi aşmamız, belki de günaha girmemiz anlamına geliyor. Onun için bundan sonra daha farklı bir yol izleyeceğiz. Beğenirsiniz beğenmezsiniz, o sizin bileceğiniz iş” dedi.

“Biz ‘Kar Yağmayacak’ Desek Mayoyla mı Çıkacaksınız Dışarı?”

Kaparoz muhabirinin “Yarın İstanbul’da kar yağacak mı?” şeklindeki ısrarlı soruları karşısında sıkılan yetkili “Yahu şunun şurasında on saat kalmış. Yatın kalkın, zaten sabah göreceksiniz yağıp yağmayacağını, yani nedir bu merak. Yağsa ne olur, yağmasa ne olur, paltonuzu giyin, öyle çıkın dışarı. Biz ‘kar yağmayacak’ desek mayoyla mı çıkacaksınız dışarı? Bizim artık İstanbul’a kar yağışı ile ilgili söyleyebileceğimiz şudur: “Yağarsa ekime kadar, yağmazsa s.. kadar” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.




Loading Facebook Comments ...