Barış Manço’nun Domates Biber Patlıcan’ına ve Yirmiye Yakın Türküye Yasak Geliyor

TRT yönetiminin 12 Eylül döneminde uygulanan yasakların bir benzerini uygulamaya sokmak üzere çok sayıda şarkı ve türkü üzerinde inceleme başlattığı öğrenildi.

“Son Derece Planlı, Son Derece Organize Bir Hareketle Karşı Karşıyayız”

Konuyla ilgili olarak Kaparoz’a bilgi veren bir TRT yöneticisi “Kurumumuza bildirilen bazı eserler üzerinde inceleme yürütüyoruz. Tabii hepsini peşinen yasaklamamız doğru olmaz. Ancak şu sözlere dikkatlice bir bakar mısınız:

Domates biber, patlıcan
Domates biber, patlıcan
Bir anda bütün dünyam karardı
Bu sesle sokaklar yankılandı

Bakın patlıcan fiyatlarındaki artış sonrasında dünyanın kararmasından söz ediliyor. Hemen ardından da halk sokağa davet ediliyor. Yani çok açık bir darbe çağrısı olarak yorumluyorum ben şahsen. Elbette uzmanlarımızın görüşü daha önemli. Ancak bakınca Sayın Manço’ya yakışmayan bir parça olmuş diyebilirim. Yani neden marul, roka, havuç değil de domates, biber ve patlıcan? Neden fiyatları dış güçler tarafından artırılan bu sebzeler parçaya konu edilmiş? Hem de fiyatlar daha artmadan önce yapılıyor bu parça. Son derece planlı, son derece organize bir hareketle karşı karşıyayız. Önce şarkıyı yaptır, sonra fiyatları artır, en sonunda da kargaşa çıkartıp hükümeti devir. Kusura bakmayın beyler, bu devir geçti. Halkımız buna müsaade etmez” dedi.

“Türkülerimize Kadar Sızmışlar”

Sorunun sadece Barış Manço’nun parçasıyla sınırlı olmadığını ifade eden yetkili “Plan çok daha büyük. Onlarca türkü yazdırılmış durumda. Yani bu dış güçler maalesef türkülerimize kadar sızmışlar. Bunlardan bazılarını örnek vermek istiyorum:

  • Badılcanı Doğradım (Isparta türküsü)
  • Tarlaya Ektim Soğan (Trabzon türküsü)
  • Bahçelerde Gök Biber (Burdur türküsü)
  • Bir Taş Attım Karakolun Camına (Manisa türküsü)
  • Çıktım Saray Köşküne (Diyarbakır türküsü)
  • Mapushane İçinde Yanıyor Gazlar (Bartın türküsü)

Şimdi bu türküler tek başına belki size bir anlam ifade etmiyor olabilir ancak bir repertuvar içinde art arda söylendiğinde mesaj çok açık. Badılcandan karakola, oradan da saraya uzanan açık bir darbe girişimi söz konusu. Meğer adamlar bizim ekranlarımızda bunları söylerken biz uyuyormuşuz. Neyse ki durumu fark ettik, artık dış güçlerle mücadelemiz daha da güçlü bir şekilde devam edecek. Bu türküleri bugünden sonra söyleyen de dinleyen de bizim gözümüzde şüphelidir” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...