İstanbul’un Deprem Hazırlığı Belli Oldu: “Çürük Binalar Depreme Kadar Kendiliğinden Çökecek”

1999 depreminden sonra iktidara gelen ve 16 yıldır iktidarda bulunan AKP iktidarının depremle ilgili ana planı ortaya çıktı. Plana göre olası İstanbul depremine kadar çürük binalar kendi kendine çökeceğinden deprem sırasında İstanbul’da çürük bina kalmayacak.

“Bizim Kentsel Dönüşüm Projelerimiz Rant Odaklıdır, Depremle İlgisi Yok”

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan bir yetkili “İstanbul’da öylesine plansız bir büyüme var ki inanamazsınız, çoğu da kaçak binalar. Bu binalar öylesine çürük ki çoğunun depreme kadar ayakta kalma olasılığı yok. Biz kasıtlı olarak bu binalarda herhangi bir yıkım işlemi yapmıyoruz, zaten binalar kendiliğinden yıkılacak.

Eğer deprem beklediğimiz tarihten önce olursa durum biraz kötü olabilir ancak tahmin ettiğimiz tarihlerden sonra olursa riskli bölgelerdeki bu türden binalarımız o tarihe kadar zaten kendiliğinden yıkılmış olacak, biz de sağlam kalan binalarımızla birlikte depreme hazır olarak gireceğiz. Aslında planımız biraz stratejik. Biz ağırlığımızı Kanal İstanbul, Beton Martı, AVM, yol, köprü yapımı ve uzunlamasına bina dikmeye yönelttiğimiz için tabii diğer konulara yeteri kadar enerjimiz kalmıyor. Nihayetinde biz de insanız.

Bizim kentsel dönüşüm projelerine de dikkat ederseniz hep rantın olduğu bölgelerdedir bunlar. Depremle ilgili bir dönüşüm değil yani. Ancak hesaplamalarımıza göre hasar daha çok yoksulların yaşadığı bölgelerde oluşacak. Yani zenginler adına çok büyük bir tehlike yok diyebilirim” dedi.

“İmar Barışıyla Kaçak Binalara Bir Kat Daha Eklenirse Bu Binalar Zaten Kendiliğinden Çökecek”

Açıklamalarını sürdüren yetkili “Şu an kaçak binalarla falan bilerek fazla ilgilenmiyoruz, zaten imar affı gibi şeyler nedeniyle kaçak yapılar iyice coşmuş durumda. Bunlara bir, iki kat daha çıkarlarsa kısa süre içinde bu binalar çöker diye tahmin ediyoruz.

Depremle ilgili ikinci hazırlığımız da toplanma yerleriyle ilgili. Bildiğiniz gibi afet anında toplanma alanı olarak öngörülen yerleri de büyük ölçüde AVM yaptık, vatandaşlarımız deprem durumunda artık AVM’lerde toplanacak. Alışveriş imkânı bulacaklar, o sıkıntılı ortamdan bir süreliğine de olsa kurtulacaklar. Tabii bunun olması için AVM’lerin de ayakta kalması lazım. Her şey nasip kısmet, bakıyoruz” dedi.

“Televizyonlarınızın Sesini Kısar mısınız? Komşularım Göçük Altında”

Konuyla ilgili Kaparoz’a konuşan bir vatandaş ise “Şu an komşularım göçük altında. Çevredeki binalarda insanlar televizyonda eğlence programı izliyor. Az önce gazetede İstanbul’un nasıl coşacağıyla ilgili bir haber okudum. Enkazın altında kimseler yokmuş gibi, her yerde bir şenlik havası var. Benim insanlardan ricam televizyonlarının, cep telefonlarının seslerini biraz kıssınlar. Belki enkazdan bir ses gelir. Duyamayız…” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...