Kovuşturmaya Yer Olmadığına Karar Verilmek Üzere Sedat Peker’e Soruşturma Açıldı

Muhalefetin yoğun baskısı sonucu -takipsizlik kararı verilmek üzere- Sedat Peker hakkında soruşturma başlatıldı. Sedat Peker’in 3 Şubat 2019 günü yaptığı konuşmada halka silahlanma çağrısı yaptığına dair bilgi alınması üzerine Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca konuşma kaydı incelenmişti. İnceleme sonunda, takipsizlik kararı verilmek üzere, Peker hakkında “Suç İşlemeye Tahrik” ile “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik Etme” gerekçeleriyle soruşturma başlatıldı.

“Silahlanan Kişinin Kimi Vuracağı Belli mi, Belki de Kazara Kendisini Vuracak”

Konuyla ilgili olarak Kaparoz’a açıklamalarda bulunan Adalet Bakanlığı yetkilisi “Ben bu konunun çok abartıldığı düşüncesindeyim. Yani bir silahlanma çağrısı yapıldı diye bu kadar ortalığı karıştırmaya gerek var mıydı? Silahlanan kişinin kimi vuracağı belli mi, belki de kazara kendisini vuracak. Silah ateşlenip, mermi birisine değmeden biz gidip de silah sahibini suçlayabilir miyiz? Vurulursun, yaralanırsın, hastanede ölürsün, o zaman gider şikâyetini yaparsın onu anlarım. Ama ortada fol yok yumurta yokken bir bardak suda fırtına koparanları veya illa bir takip başlatılsın, soruşturma açılsın şeklinde talepte bulunanları anlamak zor. Sonuçta bu işin varacağı yer belli. Şimdi biz soruşturma açtık diyelim, bir savcı arkadaşımız bunu takip edecek, dosyayı dolduracak, Sedat Bey programını değiştirip gelip buralara ifade verecek. Sonra da ‘kovuşturmaya yer olmadığına’ diye bir sonuç yazılarak takipsizlik kararı verilecek. Zaten elimizde yeterince dosya var, savcılarımızın işi başından aşkın. Bir de bunlara yenisini eklemeye gerek var mı?” dedi.

“Araya Başka Konular Girer, Gündem Soğur, Bu Mesele Unutulur, Ondan Sonra da Açıklanır”

Açıklamalarını sürdüren yetkili “Biz gene de bu arkadaşların gönlü olsun diye bir soruşturma başlattık. Nihayetinde savcıların zamanı, Sedat Bey’in mesaisi derken devletimizin parası gidecek. Yani muhalefet zaten başka ne işe yarıyor ki, ancak devlete zarar versin, maliyeye yük gelsin, dosyaların sayısı artsın. Başsavcılık sanırım birkaç hafta içinde bu işi sonuçlandırır. Şimdi araya başka konular girer, gündem soğur, bu mesele unutulur. Ondan sonra açıklanır diye tahmin ediyorum. Artık biz de bu işlerde uzmanlaştık tabii” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...