Mısır’da Tren Kazası Sonrasındaki İstifayı İnceleyen TCDD Ekibi, Bakan Arızası Üzerinde Duruyor

Mısır’da 20 kişinin öldüğü tren kazası sonrasında Ulaştırma Bakanı Hişam Arafat’ın istifa etmesi üzerine olay yerine giden TCDD ekibinin ilk izlenimleri, istifanın ulaştırma bakanındaki bir arızadan kaynaklandığını ortaya koyuyor.

“Kaza Sonrasında Arızalanan Ulaştırma Bakanı İstifaya Neden Olmuş”

Konuyla ilgili olarak Kaparoz’a bilgi veren TCDD yetkilisi “Bildiğiniz gibi kaza sonrasında oluşan istifa durumunu incelemek üzere Kahire’ye dört kişilik bir ekip gönderdik. Ekipte bir teknisyen, iki imam ve bir de berber arkadaşımız var. Hepsi de konularında uzman arkadaşlarımız. Bu arkadaşlar dün akşam saatlerinde istifanın gerçekleştiği yerde incelemelerde bulundular. Polisten ve bakanlık yetkililerinden bilgi alıp istifa eden Ulaştırma Bakanı Arafat ile görüştüler. Ekip, bu sabah bize ön rapor dediğimiz ilk değerlendirme ve izlenimlerden oluşan taslak raporu gönderdi. Buradaki tespitler istifanın arkasında bir bakan arızası olduğu yönünde. Dayanıklılık anlamında bir eksiklik olabilir. Yani biz buna kısaca dayanıksızlık diyoruz. Örneğin Türkiye’yi örnek verecek olursak, bizim ülkemizde sadece 2018’in ikinci yarısında, yani altı ay içindeki tren kazalarında 34 kişi öldü. Ancak bakanımız hâlâ görevinde. İsterse günde elli kişi ölsün bakanımız her gün saat 8:30 dediniz mi koltuğuna oturur. Mukadderat der yoluna devam eder. Mısır’daki bakanda ne böyle bir görev aşkı ne de mukadderat anlayışı mevcut. Kendisi görevini iyi yapmadığını düşünüyor. Bir nevi Allah’a karşı geliyor. Sonuçta bu kazayı Allah yazmışsa senin bunu engelleme şansın yok” dedi.

“Bakan İzne Ayrılsa veya Kazaya Haber Yasağı Getirilse Bu İstifa Engellenebilir miydi?”

Açıklamalarını sürdüren yetkili “Hepimizin bu olaydan çıkarması gereken dersler var. Acaba Mısırlı Bakan Arafat psikolojik bir destek alsa veya bir süreliğine izne ayrılsa bu istifa engellenebilir miydi? Veya kaza ile ilgili bir haber yasağı getirilse ve konu gündemden düşürülse sonuç farklı mı olurdu? Tabii artık Mısır açısından bunun bir önemi yok ancak biz bu tür olaylar ülkemizde yaşanmasın, bakanlarımız böyle bir durumda kalmasın diye gerekli incelemeleri yapıp alınması gereken önlemleri sıralayacağız. Sayın Bakan da bu gezimize çok önem veriyor. Bizim dileğimiz bu tür istifa olaylarının hiçbir ülkede yaşanmaması yönünde. Kişinin kaderinde bir tren kazasında ölmek, bir maden göçüğünde kalmak varsa bunu kimse engelleyemez. Ancak biz kullar olarak kendi istifamızı engelleyebiliriz” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...