Müjde: Ziraat Bankası ATM’lerinden Hıyar ve Patlıcan Çekilebilecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 20 Şubat tarihinden itibaren Ziraat Bankası ATM’lerinden hıyar ve patlıcan çekilebileceğini müjdeledi.

“ATM’lerin Dönüşümü Kısa Sürede Tamamlanacak”

Konuyla ilgili Kaparoz’a bilgi veren bir yetkili “Maalesef şu anki ATM’lerimizin yapısı hıyar çekmeye elverişli değil. Yani yalnızca para üzerine düşünülmüş bir yapı, biz de ihaleyi yaparken bu konuyu atlamışız. Bu nedenle Konyalı bilim adamlarından destek istedik. Kendileri 48 saat içinde geliştirdikleri bir aparat ve bu aparatı yöneten akıllı bir yazılımla ATM’lerimizi dönüştürdüler. İlk denemelerimizde ufak tefek hatalar yaşadık ancak şu an ekip bunun üzerinde çalışıyor. Çalışmalar bittiğinde, vatandaşlarımız kendilerine dağıtılacak özel sebze kartları ile ATM’lerden aşağıdaki işlemleri yapılabilecekler:

  • Hıyar / Patlıcan Hesabı Açmak
  • Hıyar Çekme / Hıyar Yatırma
  • Hıyar / Patlıcan Arbitraj İşlemleri
  • Kredili Hıyar Hesabı Açmak

Şu an bu kadar işlemin yeterli olacağını düşünüyoruz ancak kısa bir zaman içinde eğer hesaplarınızda yeterli miktarda sebze varsa hesaptan ayrı ayrı sebzeleri çekmek yerine sebzeleri salata şeklinde çekme imkânı da olacak.

Yapılan işlem ilgili hesaplardan düşülecek. Eğer hesabınızda yeterli sebzeniz yok ancak vadesiz hesabınızda yeterli tutar varsa veya kredili hesabınız varsa çektiğiniz sebzeler o anki hıyar kuru üzerinden çevrilerek hesaplardan düşecek” dedi.

“Vatandaşlar Güvenlik Önlemlerini Alsınlar”

Açıklamalarını sürdüren yetkili “ATM’lerin hıyar yutması veya patlıcan sıkıştırması gibi durumlarda teknik ekibimiz olay yerine intikal ederek sıkışan patlıcanı çıkartacak. Hıyarını yuttuğunu iddia eden kişinin sözleri, kamera kayıtlarından teyit edilecek. Eğer kamera kayıtlarında hıyarı yediği veya cebine soktuğu belli olursa, ilgili kişinin kartı iptal edilerek hıyarına da el konulacak. Kimse kusura bakmasın, maalesef uluslararası dolandırıcılara ve kötü niyetli kişilere karşı bu önlemleri almak zorundayız.

Vatandaşlarımız da lütfen işlem yaparken biraz dikkatli olsunlar. Örneğin ATM’nin içine girip de yanlarına sokulan kişiler olursa önce uyarsınlar, sonra tepik veya dirsekle yanlarından uzaklaştırsınlar. Kartının şifresini soran kişilere kesinlikle güvenmesinler. Daha sonra ‘Hıyarım çalındı’, ‘Patlıcanımı alıp kaçtılar’ gibi şikâyetlerle bize gelmesinler” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...