Soğanlı mı Soğansız mı Tartışmasına Erdoğan Noktayı Koydu: “En İyi Menemen Mermili Olur”

Patlıcan, soğan ve biberdeki pahalılık haberlerini eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan “Siz bir mermi kaç lira biliyor musunuz?” diyerek yemek yapımında kullanılan malzemelerle ilgili yeni bir alternatif önerdi.

Oktay Usta: “Küçükken Yediğim Mermilerin Tadını Hiç Unutamadım”

Patlıcan yerine mermi kullanımı konusunda Kaparoz’a görüş bildiren Oktay Usta “Biz eskiden beri menemeni mermiyle yaparız. Analarımızdan böyle gördük. Tabii köy yerinde soğan, sarımsak yok, ancak tüfekti, tabancaydı, mermiydi, bu tür şeyler. Analarımız da o günkü koşullarda, ellerindeki malzemelerle nefis yemekler yaparlardı. En temel malzememiz ise mermiydi. Babalarımız genellikle ava gidip elleri boş dönerlerdi, o zaman da analarımız hiç şikâyet etmez, evdeki mermilerden inanılmaz güzellikte yemekler yaparlardı. Küçükken yediğim mermilerin tadı bugün hâlâ damağımda, hiçbir zaman unutmam. Unutamam” dedi.

Oktay Usta’nın Kaparoz okurları için verdiği menemen tarifi ise şöyle:

7.65 mm’lik Menemen Tarifi

Malzemeler

  • 4 adet yumurta
  • 4 adet 7.65 mm’lik tabanca mermisi
  • 2 adet domates (Domates yoksa havan topu da kullanılabilir)
  • 1 kaşık tereyağı (Yoksa makine yağı)
  • Tuz, karabiber.

Öncelikle yumurtalarınızı tabancayla ateş etmek suretiyle kırın. Boş kovanlar ve yumurtaları tencerenizin içinde çırpın. Ancak çok da fazla çırpmayın. Eğer patlamamış mermi varsa aşır çırpma sonucu ateş alabilir. Onun için kendinizi sakınarak, hafif hafif, dairesel hareketlerle yumurtalar yarım pişene kadar yaklaşık iki dakika karıştırın. Daha sonra kalan yarısını pişirmek üzere iki dakika daha pişirin. İstediğiniz miktarda tuz ve karabiber ekleyin. Eğer menemen dibini tuttuysa tereyağını koymayı unutmuşsunuz demektir. Etrafta salçamsı kırmızı lekeler varsa mermi ateş almış ve vurulmuş olabilirsiniz. Eğer soluk almakta zorlanıyorsanız, paniğe kapılabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...