Yaya Önceliğine Taksicilerden İtiraz: “Kırmızı Işıkta Durmuyoruz, Yaya Geçidinde mi Duracağız?”

“Trafikte Öncelik Yayaların” uygulamasının ilk gününde 8 kişi yaya geçidinde ezilirken 121 kişi de taksi ve minibüs sürücülerinden dayak yedi. Kaparoz, yeni uygulama için İstanbul sokaklarında halkın nabzını tuttu:

“Taksici: Uberci mi Yaya mı, Kimi Döveceğimizi Şaşırdık”

Akif Kükürt (Taksici): Şimdi herkesin bildiği bir gerçek var ki öncelik yıllardır taksi sürücülerinin. Bunu herkes biliyor. Yani bizim mahallede önceliğin bende olduğunu esnaf, mahalleli hatta polis bile biliyor. Biz ekmek parası derdindeyiz, vatandaş gibi sokaklarda fink atmıyoruz. Yani biz kırmızı ışıklarda bile durmuyoruz, yaya geçidinde mi duracağız? Bakın bugün, önüme çıkan üç yayayı dövmek durumunda kaldım. Birini de işe yetiştiğim için dövemedim, ezerek yoluma devam ettim. Yani biz işimizi mi yapacağız Uber sürücüsü veya yaya mı döveceğiz? Vallahi kimi döveceğimizi de şaşırdık. Aslında bizler de bu uygulamaları destekliyoruz. Reklam filmi çeksinler, afiş yapsınlar ama yolda önümüze çıkmasınlar. Yayalarımıza da buradan sesleniyorum: Bakın her duyduğunuza inanmayın. Bu arabaların bir tondan fazla ağırlığı var, öncelik falan derken tost olursunuz. Asfalttan zor kazırlar sizi.

Uberciler Uygulamadan Memnun: “İki Gündür Rahat Çalışıyoruz”

Hasan Özkibar (Uber sürücüsü): Uygulamayı destekliyoruz. Bu uygulama sayesinde iki gündür rahat seyahat ediyoruz. Taksi sürücüleri yaya dövmekten bize zaman ayıramıyor. Biz de insan gibi işimizi yapıyoruz. Benim yayalara tavsiyem, yaya geçidine girerken ellerinde kapağı açılmış biber gazı olsun. Eğer arabadan inen bir taksici görürlerse herhangi bir diyaloğa girmeden, doğrudan yüzlerine doğru sıksınlar. Şişe boşalana kadar da sıkmaya devam etsinler.

Yayalar şikâyetçi: “Araç Sahiplerine ‘Trafikte Öncelik Yayaların’ Konulu SMS Gönderilmemiş”

Nazmiye Bekler (Yaya): Yıllardır yaya olarak seyahat ediyorum. Dar gelirliyim. Dün devletimizden gelen SMS’lere güvenerek yaya geçidine girdim ancak aynı anda geçide giren bir araç daha varmış. O durmayınca tabii çarpıştık. Allah’tan onda büyük bir hasar yok, benim kalça kemiğim kırıldı. Çanak tabir ettiğimiz. Daha sonra kendisine sordum ancak herhangi bir SMS gelmemiş sürücü arkadaşa. ‘Gelseydi dururdum’ dedi. Peki biz yaya geçidine girerken araç sahiplerine SMS gelip gelmediğini nereden bileceğiz? Gerçi benim için artık sorun yok, en az altı ay sokağa çıkmam zor görünüyor.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...