Dış Güçlerle Yerinde Savaşacağız: Merkez Bankası Londra’da Tanzim Çadırı Kurup TL Satacak

Londra Swap piyasalarında gecelik TL faizinin %1000’i aşması ve borsanın iki gün içinde %10 değer kaybetmesi üzerine toplantıya giren ekonomi kurmayları Merkez Bankası’nın iç piyasalardan sonra dış piyasalara da müdahale etmesi yönünde görüş bildirdi.

“Hıyarda Başardık, Swap Faizlerinde de Başaracağız”

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Ekonomi Bakanlığı müsteşarı Ümit İpotekoğlu “Bugün ekonomi kurmayları ile yaptığımız toplantımızda swap faizlerinin aşırı yükselişi ve borsanın çökmesi üzerine Merkez Bankası’nın Türkiye’deki para piyasalarına müdahale ettiği gibi yurt dışındaki piyasalara da müdahale etmesi gerektiği söylendi. Merkez Bankası yetkilileri ‘Etimiz ne budumuz ne, her yere nasıl yetişeceğiz?’ deseler de Berat Albayrak’ın moral motivasyonu ile öneriye olur verdiler. Berat Bey ‘Bildiğiniz gibi Tanzim Satış noktalarıyla enflasyonun sırtını yere getirdik. Neden aynı yöntemle swap faizlerini de düşürmeyelim? Neticede iş bir çadıra bakıyor, sabah erkenden kalkar istediğimiz yere kurarız çadırımızı’ dedi. Hazırlıklar tamamlandığı zaman Londra’nın belli başlı meydanlarında Tanzim Satış Çadırları kurularak TL satışı yapılacak. Tabii satış miktarı belli bir tutarla sınırlı olacak. Örneğin kuyruktaki her vatandaş üç bin Türk Lirası satın alabilecek. Amacımız piyasaları doyurmak değil, faizci swap teröristlerini durdurmak” dedi.

“Bakan Albayrak Londra’daki Tanzim Çadırlarında Kayseri Şivesiyle TL Satacak”

Açıklamalarını sürdüren yetkili “Toplantı son derece güzel bir havada geçti. Espriler havada uçuştu diyebilirim, yani dışarıdan gören bir kişi katiyen bunlar ekonomisi çöken bir ülkenin yöneticileri diye düşünmez. Öyle acayip bir hava vardı. Berat Bey sürekli Kayseri şivesiyle espriler yaptı. Gülmekten göbeğimiz çatladı desem yalan olmaz. Bu arada çok özel bir bilgiyi de aktarmak istiyorum. Berat Bey Tanzim Çadırlarında bizzat kendisi çalışacak. Uluslararası piyasalara Kayseri şivesiyle esprili bir satış yapacak sanırım. Dünya gündemini sarsacak bir hamle diyebilirim. Dünya ekonomi çevreleri çok şaşıracak. Yani bu tanzim işini bazıları hafife alıyor ama öyle değil, belki de yeni yüzyılın ekonomisi için belirleyici bir unsur olacak. Ben çok ümitliyim, zaten adım da Ümit” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...