Jiletspor

Sakaryaspor ile Amedspor’un maçından sonra Sakaryasporlu futbolcular rakip takımın sahada kendilerini jilet veya kesici bir aletle doğradıklarını söylemişler. İddia bu. Kanıt olarak da karınlarında, sırtlarında, kollarında oluşan kesik izlerini göstermişler.

Ben bu işin uzmanı değilim ama yara izlerini inceledikten sonra ancak ‘Uf olmuş’ diyebilirim. Yani bu sahalarda insanların kafası gözü kırılıyor lan. Diziydi, ayağıydı, bacağıydı, filanca kemiğiydi… İnsanlar sakatlıklar yüzünden bazen aylarca sahalardan uzak kalabiliyor. Futbol oyununun böyle bir yönü var. Sakaryasporlu futbolcular belki duymamış olabilirler, bu sahalarda beyin kanaması geçirenler var lan. Yani ben olayları küçümsemek için söylemiyorum ama ben traş olurken daha fazla kan çıkıyor. Geçen kediyle oynadım, tüm Sakaryaspor kafilesinden daha beter oldu elim. Kediyi az bir şey itekleyince bir de çevreden tepki gördüm. “Kedi o tabii ki çizecek” dediler. Kopardığım yaygaradan utandım, kediye ‘ben seni yalnızken kıstırırım’ bakışı atıp uzaklaştım olay yerinden. Kimse geçmiş olsun demedi, millet gitti kediyi okşadı.

Şiddeti küçük görmek değil niyetim ama bir futbolcu art niyetliyse gider bileğini kırar lan rakibinin. Boktan oyunculuğun, pis tabiatın raconu budur. Topa hamle yapıyormuş gibilerden bileğe dalarsın. Sahalardaki en pis adamlara bakın, hiçbiri jiletle sahaya çıkmaz. Sakarya’da çakma delikanlılar arasında böyle bir racon olabilir ama futbol sahasında olmaz. Jiletle sahaya girip adam doğranır mı? Ayarlayamazsan insan ölür, ortalık kan gölüne döner lan. Siz insanları neyle suçladığınızın farkında mısınız?

Şimdi olay yerine dönelim: Kesici aleti gören var mı? Yoh. Ama Amedsporlu oyuncu, elini içinde bir şey saklar gibi yapmış, öyle bir elin içinde çok kesici bir alet olabilirmiş. Böyle uyduruk kanıt mı olur lan? Siz adamın ettiği küfrü bile dudağından okuyorsunuz, 90 dakika boyunca bir adam elindeki jileti on tane farklı kameradan gizleyebilir mi? Ayrıca kendi gösterdikleri bazı pozisyonlarda oyuncunun eli tümüyle açık, avcu boş. On dakika sonraki pozisyonda gene jiletlendiğini iddia ediyor Sakaryasporlular. Formalarda cep olmadığına göre, bu adam jileti sahaya gömüp geri mi alıyor, ağzına mı saklıyor? Herkesin gözü önünde yapılabilir mi lan bunlar?Sakaryasporlu futbolcular karnını, sırtını fotoğraflayıp göndermişler ki gerçekten de çizikler var bu fotolarda. Şimdi herkes bunu evinde denesin ama kendi üzerinde değil. Bir kütüğe forma giydirsin sonra da jilet atsın. Görülecektir ki jilet benzeri kesici alet, odunu kesmeden önce formayı kesecek. Laparoskopik ameliyat mı yapıyor, formaya dokunmadan, deriye nasıl girsin bu Amedsporlu? Forma kesilmeden derinin kesilmesi için herifin önce rakip futbolcuyu soyup sonra doğraması lazım. Ben böyle bir girişimi Sakaryasporlu futbolcuların fark edeceklerini tahmin ediyorum.

Sakaryasporlu futbolcular “Hakeme de söyledik” diyorlar ki yalan olduğu buradan belli oluyor. Birisi jiletle seni doğrayacak, sen hakeme söyleyeceksin, hakem de dinlemeyip maçı devam ettirecek, sen de tamam deyip kesilmeye devam edeceksin. Amedsporlu da doğramaya devam edecek. Hadi lan oradan, biz salak mıyız? Tamam ortada bir kesik var ama formada kesik yok. Yani Sakaryasporlular sonradan kendi kendilerine yaptılar demiyorum ama belki Amedsporlu futbolcunun tırnağı uzundu da çizdi. Ya da başka türlü bir çarpma oldu. Biz küçükken maç yapar her tarafımız yara bere içinde gelirdik eve. Yani bunlar hoş şeyler değil ama bu kadar büyütmeye de gerek yok. Maç bitince bir sitem eder, sonra da öpüşür barışırsın lan. Nedir yani?

Ayrıca daha maçın başında İstiklal marşı okunurken Sakaryasporlu futbolcular bozkurt işareti yapıyor. Daha hiçbir olay yaşanmamış. Yani sen rakip sahaya niye insanları kışkırtmaya gidiyorsun, sahada siyasi bir partinin işaretlerini yapıyorsun? Art niyet arıyorsan asıl art niyet bu değil mi?

Sen terörü Diyarbakır’da değil de Sakarya’da arasan ya. Bak geçen yıl Suriyeli hamile bir kadın, kocasının iş arkadaşları tarafından önce tecavüz edilip sonra da 10 aylık bebeğiyle birlikte vahşice öldürüldü. Senin memleketinde. Başları taşla ezildi. Sen Diyarbakır’daki falancayı bırakıp kendi memleketine baksan ya, yanı başındaki Palu ailesiyle ilgilensen ya biraz.

Futbol sahasında siyaset, din, milliyetçilik olmaz. Bunlar futbolun içine sıçacak hareketlerdir. Şimdi ‘Amedspor kapatılsın’ diyenlere soruyorum: Değdiği her yeri kurutan, çürüten, kavgaya, nefrete dönüşen bu saldırgan milliyetçiliğiniz sanıyor musunuz ki size mutluluk getirecek?

2013’te, kırk küsur yaşında, Galatasaray’ı bırakıp Beşiktaşlı oldum. Şu yaştan sonra bir daha Beşiktaş’ı bıraktırıp Amedsporlu yaptırmayın lan adamı. Bir rahat durun.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Burak Kaya hakkında
Müzisyen, yazar.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...