Şikâyeti Araştıran Medya Devinden Radikal Karar: CNN Kendi Adını Değiştiriyor

Yurter Özcan’ın CNN Türk ile ilgili olarak CNN’e yaptığı şikâyeti inceleyen şirket yönetimi çözümü kendi adını değiştirmekte buldu. CHP’li Özcan’ın “Sizlerden CNN Türk ile ilgili soruşturma başlatmanızı talep ediyorum. Soruşturmanız sırasında temel gazetecilik prensiplerinin çiğnendiği ve AKP rejimini desteklemek amacıyla yalan haberler yapıldığını görmeniz sonucunda, bu kanalın CNN adını kullanma hakkının elinden alınacağından eminim” sözleriyle şikâyet ettiği CNN Türk’ün haberlerini inceleyen CNN müfettişleri kısa süre içinde bir rapor hazırladı.

Müfettişlerin hazırladığı raporda CNN Türk’ün yaptığı çok sayıda haberin ve genel olarak yayın anlayışının gazetecilik ilkelerine uymadığının belirtildiği ve haberlerden örnekler yer aldığı öğrenildi. CNN Türk’ün listeler yayımlayarak bazı CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi adaylarının terör örgütü PKK ile bağlantılı olduğunu iddia etmesi de hazırlanan raporda yer aldı.

Jeff Zucker: “Resmen Uyumuşuz”

Raporu ve şikâyeti incelemek üzere bugün bir araya gelen CNN üst yönetiminin yaptığı toplantıdan sonra açıklamalarda bulunan Jeff Zucker “Şikâyette yer alan iddialar çok ciddiydi ancak müfettişlerimizin bulgularının daha da kötü olduğunu söyleyebilirim. Resmen uyumuşuz. Biz CNN Türk’ün habercilik yaptığını sanıyorduk ancak rapora göre iktidarın değneği şeklinde çalışmışlar. Nasıl bir çıkış yolu buluruz diye çok düşündük ancak bu lekeyi temizleyecek bir yol da bulamadık. Yani marka öylesine kirlenmiş durumda ki siz CNN adını kullanmayın deseydik kirli çamaşır bizde kalmış olacak, onlar bu işin içinden sıyrılacaklardı” dedi.

“Nasıl Bir Şeye Bulaştıysak, Adımızdan Utandık, Kendimizden Nefret Ettik”

CNN Türk’le ilgili olarak açıklamalarını sürdüren Zucker “Yani nasıl bir şeye bulaşmışız, kendi adımızdan utandık. Kendimizden nefret ettik. Toplantının sonunda CNN sözcüğünü duymak istemeyecek hale geldik. Şu anki kararımız Türkiye’deki şirketin CNN adıyla devam etmesi yönünde. Biz de kendimize başka bir ad bakacağız, NCC olabilir veya CNC. Ama CNN olmayacak. Bunu kesin olarak biliyoruz. Bakın söylerken bile içim bir tuhaf oldu. Lütfen daha güzel şeylerden konuşalım” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...