Bakan Selçuk’tan Rahatlatan Açıklama: “Öğrenci Seçmeli Dersi Seçse de Seçmese de Öğrenemeyecek”

Yeni eğitim sitemi hakkında açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yapılan değişikliklerin yanlış yorumlandığını belirterek matematik ve fen derslerinde kesinlikle bir geriye gidiş olmadığını belirtti.

“Yeni Sistemde Öğrencilerimiz Hangi Dili Konuşamayacağını Seçme Olanağına Sahip Olacak”

Açıklamalarına devam eden Selçuk “Geçen bir okulumuza gittik, veliler birbirine girmiş, efendim İngilizce seçmeli olmazmış hani çağdaymışız falan. Öbür taraf da tutturmuş Arapça dersi istiyor. Durun dedim, getirin çocukları. İki çocuk getirdiler. Biri İngilizce okumuş dört yıl, diğeri de üç yıl Arapça okumuş. Konuşun bakıyım dedim. İngilizce okuyan çocuk ‘My name is how are you’ dedi. Arapça okuyan çocuk ise ‘Önce bismillah desene’ dedi. On dakika çırpındılar ama ikisi de bir cümle kuramadı. ‘Durum bu, neyi tartışıyorsunuz siz’ dedim velilere. Hangi dersi seçerse seçsin fark etmeyecek. Zaten konuşamıyor, gene konuşamayacak. ‘Yeni sistemde öğrencilerimiz hangi dili konuşamayacağını seçme olanağına sahip olacaklar ancak bunun dışında her şey aynı kalacak’ dedim. Velilerimiz rahatladı” dedi.

“Öğrencilerimiz Eskiden Olduğu Gibi Gene Matematikte Başarısız Olacaklar”

Matematik konusuna da değinen Bakan Selçuk “Efendim matematik seçmeli oluyormuş. Sanki zorunluyken şakır şakır problem çözülüyordu sanırsınız. Daha dün bir sınıfa girdim. ‘İki bilinmeyenli denklemi nasıl çözersiniz?’ dedim. ‘Alah’ın izniyle çözeriz öğretmenim’ dedi bir tanesi. Bir de büyük laf etmiş gibi sırıtarak bakıyor, aferin bekliyor benden. Yazdım tahtaya bir soru, ‘Çöz’ dedim buna o zaman. Üç dakika geçti, öyle mal gibi bakıyor tahtaya. Baktım bunda bir hareket yok, ‘Ne oldu lan’ dedim ‘çözsene soruyu’. ‘Allah izin vermiyor’ dedi. Bakın ben bu çocuğun ağzının ortasına vursam anası babası koşar gelir, şikâyetçi olur ama çocuklarının öyle mal gibi tahtaya bakmasından kimse rahatsız olmuyor. Alemin delisi ben miyim, ben de bıraktım artık ipin ucunu. Matematik, felsefe, Rusça isteyen istediğini seçsin. Nasılsa kimse öğrenemeyecek” dedi.

“Velilerimiz Endişelenmesin”

Yapılan spekülasyonlara prim verilmemesini isteyen Selçuk “Çağdaş velilerimiz de endişelenmesin. Yok İslam falancası, yok Arap filancası. Bakın hiçbirini doğru düzgün öğretemiyoruz. İki yıl önce Osmanlıca dersi koyduk değil mi, gidin bakın konuşan yazan var mı Osmanlıca. Yahu daha hocalar bilmiyor, öğrenciler nereden bilecek. Güldürmeyin beni. Velilerimiz kesinlikle merak etmesin, matematik konusunda da herhangi bir geri adım söz konusu değil. Yani eskiden ne kadar geriysek şimdi de o kadar geri olacağız. Bakın üniversite sınavındaki 40 sorunun ortalaması matematikte 5, fende 4. Yani bu dersleri veriyoruz da çocuklar öğreniyor sanılmasın. Bu dersi seçenle seçmeyen öğrenci arasında belirgin bir fark bulunmuyor. Bizimkiler biraz gösterişe dönük hareketler. Yani bir şey öğretemiyoruz bari bu işlerle vakit öldürelim gibilerden. Benim velilerimizden özel ricam, lütfen bizim tarafımızdan yapılan hiçbir açıklamayı da ciddiye almasınlar” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...