Döviz Rezervi Tükenen Merkez Bankası Piyasalara Kuru Soğan Satacak

Döviz rezervi tükendiği yönünde haberler gelen Merkez Bankası’ndan tüm imkanları zorlayacağının sinyali geldi. Dünya tarihinde bir ilk olarak Merkez Bankası bugün piyasalara kuru soğan satmayı deneyecek.

“Dedelerimiz de Mermileri Bitince Süngüyle Hücum Etmişlerdi”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Merkez Bankası yetkilisi “Sayın cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi artık iş bir ekonomik savaş durumuna geldi. Ekonomik anlamda bir kurtuluş savaşı veriyoruz. Hatırlayın, kurtuluş savaşında dedelerimiz mermisi bitince süngüyle hücuma kalkmışlardı. Bugün de aynı anlayışla, aynı ruhla bir ekonomi savaşı vermekteyiz. Mermimiz bitmiş olabilir ancak süngümüz var. Bugün piyasaların karşısına son günlerin en çok talep gören ürünlerinden biriyle çıkacağız. Öğlen saatlerinde Merkez Bankası olarak piyasalara kilosu 5.-TL’den Bursa Karacabey soğanı satacağız. Kütür kütür bir soğan. İster menemene doğrayın, ister kuru fasulyenin yanında yiyin, isterseniz suyunu sıkıp kahvaltıda için. Biliyorsunuz C ve A vitaminlerinin yanında potasyum, kalsiyum, demir, fosfor da içeriyor. Bol vitaminli bir sebze. Ben piyasalara sadece öneride bulunuyorum. Bakın bu soğanı yarın bu fiyattan alamazsınız. Dolarınızı, altınınızı bozdurun gelin. Eğer yiyemezseniz iki hafta sonra aynı soğanı iki katına satarsınız” dedi.

“Bugün Kuru Soğan, Yarın Patates, Ertesi Gün Kâğıt Havlu, Bir Sonraki Gün Pratik Cezve”

Açıklamalarını sürdüren yetkili “Şu an yönetimdeki arkadaşlar bir insert çalışması yapıyorlar. Hafta sonunda bütün gazetelerin içine konacak. Her gün farklı bir ürün satacağız piyasalara. Bugün kuru soğansa yarın patates, ertesi gün kâğıt havlu, bir sonraki gün pratik cezve. Zaten dolar satmaktan artık bir bıkkınlık gelmişti bize. Düşün sen market açmışsın ama yirmi yıldır hep aynı ürünü satıyorsun. Bu hareketimiz dünyadaki merkez bankalarına da bir örnek oluşturacak. Şu an Burkina Faso ve Somali Merkez Bankalarının bizim bu uygulamamızı dikkatle izlediklerini biliyoruz. Bildiğim kadarıyla onlarda da dolar rezervi yok. Dünyanın dikkatini çekeceğiz, bundan eminim. Tabii eleştiriler de gelecektir. Biz ürünlerle ilgili eleştirileri dinleyip kendimizi daha da çok geliştireceğiz. Yeter ki piyasalar bize bir göz kırpsın. Tek beklentimiz bu” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...