Para Bitti

Geçenlerde bir kişinin “Artık AKP’liler de gerçeği gördü. Çok büyük yolsuzluklar var, bunlar ortaya çıktıkça AKP’den daha da soğuyacaklar” dediğine tanık oldum. Bir başkası “Yahu bu adamlar yıllardır böyle iş görüyor, herkes de iyi kötü biliyordu bu hile, hurda durumlarını. Yani daha yeni mi fark etti AKP’liler bu soygunu?” diye buna çıkıştı. Düne kadar insanlar bu soygunu bilseler de ses çıkarmıyorlardı. Hatta “Çalıyorlar ama çalışıyorlar” diyerek iktidara destek veriyorlardı. Peki şimdi ne oldu da destek azaldı? Para bitti.

Murat Boz çok değil bundan iki yıl önce “Güçlü bir Türkiye için ben varım, falanca sen de var mısın?” diye videolar yayımlayarak Erdoğan’ın başkanlığı için uğraşıyordu. Bugün CHP’nin yardım kampanyasına katıldığını duyurmak için elinden geleni yapıyor. Murat Boz’un Erdoğan gönüllüsü olarak çalıştığı 2017’de ülkenin durumu hiç de parlak değildi. Hatta adalet duygusu öylesine zedelenmişti ki bundan birkaç ay sonra CHP lideri adalet yürüyüşü için yollara düşmüştü. Bugünkü baskı ve zulüm politikası o zaman da vardı. Peki şimdi ne oldu da Murat Boz AKP’ye verdiği desteği çekip CHP’ye yöneldi? Çünkü para bitti.

Çarşıda, pazarda tek adam rejimine karşı çıkanlar, israftan yakınanlar daha dün ülkenin saraylarla itibarının artacağı söylendiğinde iktidara alkış tutuyordu. O zaman israf yok muydu? O zaman tek adam rejimi yok muydu? Peki ne oldu da AKP’yi destekleyen yoksullar bugün isyan etmeye başladı? Çünkü para bitti.

2015 Haziran seçimlerinde AKP tek başına iktidar olamayacağını görünce MHP’yi yanına alıp aynı soygun düzenine devam etmek istemişti. Milliyetçiler de buna destek vermişler ve AKP daha güçlü bir şekilde yerine yerleşerek emeline ulaşmıştı. Peki o zamanlarda AKP çok iyi politikalar izliyordu da milliyetçiler onun için mi AKP’ye destek veriyordu? Bugün yanlış politikalar nedeniyle mi isyan ediyorlar? Hayır, isyanın nedeni başka. O gün para vardı, bugün bitti.

Son günlerde TÜSİAD Başkanı ve bazı diğer üyeler zehir zemberek açıklamalar yapıyor. Oysa bunlar eskiden Erdoğan’ın yanında görünmeye pek meraklılardı. Ülke adım adım faşizme giderken başkanlık rejimine övgüler düzüyorlardı. O zaman da sanayide, tarımda geriliyor, gelir adaletsizliği ve yoksullukta en önde gidiyorduk. O dönemde her şey mükemmeldi de bugün bozulduğu için mi itiraz ediyor patronlar? Hayır, o zaman da en az bugünkü kadar kötü yönetiliyordu ülke. Peki neden desteklerini şimdi çektiler? Çünkü para şimdi bitti.

Sosyal medyada İmamoğlu’na şirinlik yapan Karadenizli hemşerilerini görmüşsünüzdür. Karadeniz ve çevresini korumak için başkaları mücadele ederken, bu arkadaşlar Karadeniz’i öldürecek projelere neden o zamanlar ses çıkarmıyorlardı? Doğa katliamı yeni mi ortaya çıktı? Fındık fiyatı o zaman da düşüktü, şimdi de düşük. Peki her şey aynıysa, Erdoğan’a şirinlik yapanların aklına İmamoğlu neden yeni geldi? Çünkü para yeni bitti.

Muharrem İnce’nin de bir eksiği yoktu İmamoğlu’ndan ama onun şanssızlığı zamanlaması oldu. Onun zamanında da adalet yoktu, ekonomi kötü yönetiliyordu, demokrasinin ırzına geçiliyordu. Ama para henüz tam olarak bitmemişti.

Eğer birileri “Halkımız demokrasiye bağlılığını gösteriyor”, “Herkes Atatürk’ün yolunda bir araya geliyor”, “Halk faşizme karşı birleşiyor” diye düşünürse, ileride düş kırıklığı yaşayabilir. Ne yazık ki patronundan sanatçısına, sporcusundan gazetecisine, sağcısından solcusuna kadar ilkesizliği ilke edinmiş, çıkarından başkasını düşünmeyen büyük bir kalabalık var. AKP bugüne kadar bu insanları doyuruyordu. Yoksul halkı ise sosyal yardımlar ve ufak tefek desteklerle en azından aç bırakmıyordu. Düzen öylesine paraya dayalıydı ki mitinge adam toplamak için bile bir avanta sistemi kurulmuştu. AKP, artık ne patronlara ihale, ne yoksullara yardım dağıtacak durumda. Para bitti, uzun yıllar boyunca da gelecek gibi görünmüyor.

Şimdi CHP’nin reklamcısı efsane kampanyasının detayını açıklıyor, bir başkası yüzyılın ikinci lideri geldi diyor. Yalan yok, dürüstçe çalıştılar ve kazandılar. İktidar umudu mıknatıs gibi birilerini çekmeye başladıysa düzen değişiyor demektir.

Dua edelim de bir yerlerden para bulmasınlar. Yoksa bu zevatın tekrar yön değiştirmesi beş dakikalarını almaz…

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Burak Kaya hakkında
Müzisyen, yazar.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...