Türkiye Kenya’dan Yerli Otomobil İthal Edecek

Kenya’nın yerli otomobil üretmesi üzerine on yıldır Türkiye’de yerli otomobil üretmeye hazırlanan hükümet Kenya’dan yerli otomobil ithal etmek üzere harekete geçti.

“Biz Fabrikanın Yerini Belirleyemeden Kenya Yerli Otomobili Yaptı Bitirdi”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bir yetkili “Evet arkadaşlar bugünün müjdesi Kenya’dan geldi. Bildiğiniz gibi yaklaşık on yıldır biz de yerli otomobil üretmeye çalışıyoruz ancak henüz fabrika arsasını bile alamadık. Çünkü fabrikanın nereye yapılacağı belli değil. Sayın Cumhurbaşkanımız nerede miting yaparsa oraya bir fabrika sözü verildiği için bugüne kadar fabrikanın yeri bile netleşmedi. Ancak iyi ki de geç kalmışız diyorum. Eğer fabrika işine girmiş olsaydık bugün pişman olurduk. Yerli otomobili Kenya bizden önce yaptıysa artık bizim de baştan uğraşıp yeni bir yerli otomobil yapmamızın anlamı kalmadı. Gerçekçi olmak adına şunu da eklemem gerekir ki aynı otomobili biz yapmış olsak Kenya’nın sattığı fiyatın ancak iki katına üretebiliriz. O kadar da sağlam olmaz” dedi.

“Makam Araçları Dışındaki Tüm Araçlar Değişecek”

Açıklamalarını sürdüren yetkili “Yani yerli otomobil isteniyorsa alın işte bu da yerli otomobil. Yerliler terimini duymuşsunuzdur. Ben ne hakiki yerlilerin bu arkadaşların yaşadığı kıtada olduğuna inanıyorum. Bizim yapacağımızdan daha yerli bir otomobil yaptıklarına da eminim Kenyalı kardeşlerimizin. Türkiye’de ‘Senkimsinya’ adıyla piyasaya sürülecek otomobiller için kısa süre içinde anlaşmalarımızı yapıp satış aşamasına geçeriz diye düşünüyorum. Yerli otomobilimiz 2020’de yollarda demiştik ama kimse bize inanmamıştı. Makam araçları dışında kalan tüm araçlar yavaş yavaş yerli otomobille değişecek. Makam araçlarımız içinse ‘Senkimsinya’ ne yazık ki uygun değil. Bu otomobillerde ısıtmalı koltuk yok. Güvenlik açısından koltuk ısıtması olmayan araçları alamıyoruz” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...