AKP Seçimi Neden Kaybetti?

Ben İmamoğlu’na yeterince küfredilmediği için AKP’nin seçimi kaybettiği görüşündeyim. AKP, seçim stratejisini doğru belirledi ama gerektiği gibi uygulayamadı. Bakın, işte budur diyeceğim bir kötü söz için günlerce televizyon karşısında bekledim. Süleyman Soylu’nun konuşmalarını izledim ki kendisini tanıyanlar bunun ne kadar eziyetli bir iş olduğunu bilirler. İnanın incir çekirdeğini doldurmayacak konular, artık sekiz yaşını bitiren çocukların bile kullanmadığı hafif küfürler, sıradan hakaretler. Açık konuşmak istiyorum, kendisine Pontuslu, Proje Ekrem, küfürbaz demek yerine ana avrat sövülseydi bugün durumlar böyle olmazdı.

Lan oğlum bir karalama kampanyası yapıyorsunuz elinizde doğru düzgün siyah boya yok. Birine çamur atacaksan önce hazırlık yapacaksın, ‘Yok ben bu kadar çamurla bu işi hallederim’ dersen işte anca bu sonucu alırsın. Adamı televizyona çağıracaksın, iki tane laf sokacaksın o da yanıt veremeyecek sen de seçimi kazanacaksın. Var mı lan öyle üç liraya beş köfte? Sen nasıl bir sunucusun ki attığın çamurun izi bile kalmıyor. Adamı yakalamışsın, bağır, çağır, geğir veya başka türlü bir pislik yap. Olmadı osur, adamın dikkatini dağıt, o konuşurken masaya sıç. Yapsana lan elinden geleni her türlü pisliği. Sen laf sokmaya çalışırken AKP oylarını kaybediyor ama sunucumuzun umurunda mı, FETÖ, PKK, aynı şeyleri geveleyip duruyor ağzında.

Yapılan bir başka hata da yalnızca İmamoğlu’nun kendisine yüklenmek. Bu adamın dayısı, dedesi, yengesi, herhangi bir akrabası yok mu lan karalayacak, neden ailesi de bu işe bulaştırılmadı anlamakta zorluk çekiyorum. Hadi yakın akraba bulamadınız bir kayınbirader de mi yok? Bir tane bile eski okul arkadaşı yok mu buna çamur atacak? Yok efendim kendisi Ordu Valisine it demiş. Oğlum böyle hıyarca bir karalama kampanyası mı olur, bizim insanımız itlik yapanı da it diyeni de sever. İmamoğlu da daha toy tabii. “Dedim lan, ne var” dese oyları en az yüzde iki artacak ama o da ben böyle demedim diyor. Acemi tabii.

Şimdi en kritik hataya geliyorum. Bu AKP’liler bir araya gelip uzun uzun düşündüler, sonra İmamoğlu demeyelim ‘CHP Adayı’ diyelim diye karar verdiler. Yani bir söz söylerdim ama çocuklar da okuyor diye kendimi tutuyorum. Böyle seçim kazanılır mı lan? Milyonlarca para ver reklamcıya o da bunu yumurtlasın. Gerçekten de Ekrem İmamoğlu yerine CHP adayı diyerek kazanacağını düşündü bunlar. Lan oğlum dünyayı izlesenize biraz, bu iş o kadar kolay olsa Clinton da Trump’a Cumhuriyetçilerin Adayı der kazanırdı. CHP Adayı yerine CHP Hıyarı desen ya da CHP’nin Eşeği desen belki bir şansın olur ama CHP Adayı nedir arkadaş? Aha gör işte şimdi CHP adayını, meydan meydan gezip halkı selamlıyor. Mustafa Ceceli’den mi nereden öğrendiyse artık, gezerken de sürekli kalp işareti yapıyor. Benim için sinir bozucu olsa da sevenleri coştukça coşuyor. Oysa yaparsın hazırlığını, televizyondaki tartışma sırasında bu kalp işareti yapınca sen de hemen şrak diye el hareketini patlatırsın. Halk sever böyle ani hareketleri. Abartmıyorum, Esenler’de en az %5 artar oyun.

Esnafımıza tokat attı diye günlerce ortalarda dolandı bunlar. Oysa ekranda esnafı görenlerin ilk yorumu ‘Neden bir tokatla yetinildi, en azından iki tokat atılamaz mıydı?’ oldu. Oyum galiba Ekrem İmamoğlu’na gidecek diye videoyu açıp atılan tokadı beğenmediğinden vazgeçen AKP’li arkadaşlarım var benim. Yani bunlar kendi elleriyle adamın reklamını yaptılar. Oysa en iyi kendilerinin bilmesi lazım, bizim insanımız sever tokatçıyı.

Gene de hiçbir şey için geç değil. Beş yıl sonraki seçim için şimdiden çalışılması lazım. Seçim kaybedilmiş olabilir ama durmak yok, yola devam diyen de onlar değil mi. Bir sonraki seçim için “Camide uyuşturucu partisi düzenlediler”, “Halk otobüsünde grup seks yaptılar”, “İBB’yi LGBB yaptılar” gibi ufak ufak başlayın. Buralardan yürüyün. Daha çok küfredin, aileyi de katın işin içine. Alçalabileceğiniz yere kadar duraksamadan devam edin. Hiçbir şeyden utanmayın, çekinmeyin. Unutmayın, sizi kurtaracak olan üç şey var: Yalan, dolan, iftira. Eğer bunları uygulayıp da sonuç alamazsanız hesabını sorarsınız bana. Sonuçta biz de ekmeğimizi buradan yiyoruz.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Burak Kaya hakkında
Müzisyen, yazar.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...