Özge Ulusoy’un Kredi Notunu AA’ya Yükselten FITCH, Görünümünü de Helal Olsun’a Çevirdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Özge Ulusoy’un DD olan kredi notunu AA’ya yükseltirken görünümünü de Durağan’dan Helal Olsun’a çevirdi.

“Bazı Girişimciler Ülkedeki Tablonun Tersine Ekonomik Açıdan Güçleniyorlar”

Kredi derecelendirme kurumundan yapılan açıklamada Türkiye’nin döviz hassasiyetinin giderek arttığı ancak bazı özel şirket ve kişiler için durumun sanıldığı kadar kötü olmadığı vurgulandı. Kurum adına açıklamalarda bulunan bir yetkili “Ne yazık ki uzun bir dönemdir Türkiye için iyi şeyler söyleyemiyoruz. Aslında bizim istediğimiz elbette bu değil. Biz de tüm yatırımcılar gibi Türkiye’deki ekonomik göstergelerin iyileşmesini bekliyorduk ancak gelen bilgiler bizi ters yönde kararlar almaya yönlendiriyordu. Tabii ülkenin kredi notuna bakarak çok kötü bir tablo çizilmesini de doğru bulmuyoruz. Bazı özel şirketler ve girişimciler ülkedeki tablonun tam tersi biçimde ekonomik verilerini iyileştiriyorlar. Bugün biz de bu noktada bir açıklama yapmaktan son derece mutluyuz. Uzun dönemdir belki de ilk defa Türkiye için olmasa da burada yaşayan girişimciler için iyi bir açıklama yapmış oluyoruz” dedi.

“Türkiye’nin Görünümünü Şimdilik ‘Yiye Yiye Bitiremediler’ Olarak Teyit Ediyoruz”

Açıklamalarını sürdüren yetkili “Bugün Fitch olarak Özge Ulusoy örneğini vermek istiyoruz. Kendisi uzun zamandır DD olan kredi notunu yaptığı doğru hamlelerle bugün AA’ya çekmiş bulunuyor. Kendisi finansal açıdan son derece iyi bir gelişme gösteriyor. Özge Hanım’ın ‘Durağan’ olan görünümünü de ‘Helal Olsun’ olarak değiştirdik. Buradan Türkiye’deki diğer girişimcilere de seslenmek istiyorum. Eğer doğru hamleleri yaparsanız ülkeniz batsa bile siz paçayı kurtarabilirsiniz. Kimse bulunduğu ortamı küçümsemesin, her kötü durum aslında bir fırsat da yaratıyor. Özge Hanım bu fırsatları değerlendirmesini bildiği için çok hızlı bir şekilde kredi notunu yükseltebildi. Fırsatları görebilmek ve elbette bunları realize edebilmek gerekiyor. Yani sadece görmekle de iş bitmiyor. Bu arada Türkiye için bir miktar kötüleşme olduğunu da söylememiz gerekiyor. Eğer böyle giderse Türkiye’nin kredi notunu da görünümünü de değiştirmek durumunda kalacağız ancak şu an görünümü “Yiye Yiye Bitiremediler” olarak teyit ediyoruz. Ancak kimse buna güvenmesin, hazıra dağ dayanmaz” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...