Şov ve Reklam Dünyasının Duayenleri, AKP’nin Teravih Gösterisini Kaparoz’a Değerlendirdi

AKP’nin Yenikapı’da düzenlediği ‘Dev Teravi Namazı’ ve sonrasındaki seçim konuşmasını şov dünyasının duayenleri Kaparoz için değerlendirdi:

Abuzer Kumsal: Her şeyden önce bir emek var, kesinlikle masraftan da kaçınılmamış. Bildiğiniz gibi sahne nasıl güzellikleri büyütüyorsa ufacık bir lekeyi de aynı şekilde büyüterek herkesin gözüne sokabiliyor. Bu nedenle sahnede gösteri başladığı an kostümünden, ışığına kadar her aşamasına dikkat etmek gerekiyor. Ben hem sahne tasarımı hem de oyuncuların performansı açısından gösteriyi son derece başarılı buldum. Tek eleştirim ses düzeniyle ilgili olacak. Sahneyi karşıdan gören yerlerde sorun olmasa da özellikle sağ arka tarafta sesin duyulamadığı zamanlar oldu. Bu da siyasi mesajların tam olarak alınamamasına neden olmuş olabilir.

Mustafa Erdoğan: Biz her zaman kalabalık ekiplerle çalışmanın doğruluğuna inanırız. On kişilik bir ekiple yüz kişilik bir ekibin izleyici üzerindeki etkisi farklıdır. Bu yüzden sahneye çıkacak oyuncu sayısından kısmak gösteriden çok şey götürür. Ancak her katılımcı da ayrı bir masraf demek tabii ki. Günümüzde ne yazık ki bu tür kalabalık performanslar mali gerekçelerle sahnelenmiyor. Eksikler var mıydı? Evet vardı. Ancak hepsi de göz ardı edilebilecek türden ufak tefek detaylar. Senkronizasyon daha iyi olabilir miydi? Işık daha iyi tasarlanabilir miydi? Bu sorular her gösteriden sonra sorulur ancak ben izlediğim gösteriyi beğendim. Önemli olan da bu.

Neriman Stewart: Emeği geçen herkese teşekkürler, gerçekten de güzel bir şov olduğunu düşünüyorum. Toplu namaz ve seçim konuşmasının iç içe düşünülmesi son derece doğru bir yaklaşım. Gösteri dünyasında mesajla şovun dengesi çok önemlidir. Mesajınız öne çıkarsa izleyici sıkılır, mesaj olmazsa bu sefer de gösterinin amacı anlaşılmaz. Ben dün izlediğim gösteride bu dengenin çok iyi kurulduğunu gördüm. Namaz bitiyor siyasi mesaj başlıyor, siyaset bitiyor dua başlıyor. Her şey çok iyi düşünülmüş. Oyunculuk performansı açısından da herkes son derece başarılıydı. Belli ki provadan kaçınılmamış. Böyle bir şovun maliyeti elbette yüksektir ancak maliyeti düşürelim derseniz şovun izleyici üzerindeki etkisi de küçülür. Şov dünyasının en temel prensibi zaten budur. Ayrıca şovun tanıtımında kullanılan ‘Dev Teravih Namazı’ başlığını da çok beğendiğimi söylemek istiyorum. Büyük işler yapıyorsanız böyle büyük isimler kullanacaksınız. Şov dünyası alçak gönüllülüğü kaldırmaz. Dev Namaz, İnanılmaz Teravih, Dudak Uçuklatan Namaz gibi başlıklar her zaman diğerlerinden daha fazla ilgi çeker.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın teravih namazı sonrasında İstanbul’u Konstantinapol yapmak isteyen Ekremis İmamapulos hakkındaki seçim konuşması:

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...