Yaptırımların Etkisiz Kalması Trump’ı Zora Soktu: “Benden Önce Başka Biri Batırmış Ekonomiyi”

Türkiye için açıklanan ekonomik yaptırım kararlarının ardından Türk ekonomisinde herhangi bir kıpırdanma olmaması ABD yönetimini zora soktu.

“Nakavt Olmuş Boksöre Yumruk Sallıyoruz”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump “Bizim yaptığımız hesaplamalara göre dolar artacak ve ülkede büyük bir sansasyon olacaktı. Ancak yaptırımların açıklandığı gün baktık ki Türkiye’de en ufak bir kıpırdanma bile yok. Benim danışmanlara sordum, onlar da hayretler içinde izlediklerini söylediler. Yaptırımları artırsak ben gene de bir etkisi olacağını düşünmüyorum. Bizim yaptığımız ölüye yumruk atmak gibi bir şey. Biz biraz geç kalmışız. Yani ekonomiyi bizden önce birileri bitirmiş zaten. Yani biz nakavt olmuş boksöre yumruk sallıyoruz. Şimdi arkadaşlarımız yeni bir rapor hazırlıyorlar. Genel görüş ‘Eğer Türk ekonomisini mahvetmek istiyorsak önce ayağa kaldırmamız lazım’ şeklinde. Biraz yardımla en azından bütçe açığını kapatabilirsek 2020’de bütçeyi darmaduman edebiliriz. Birkaç şirketimizin Türkiye’de yatırım yapmasını sağlayabilirsek 2021 gibi bu şirketleri ülkeden çekip istihdamı düşürebilir ve işsizliği arttırabiliriz. Bu nedenle bizim ekonomimizi de zora sokmayacak bazı destekler yapmak konusunda Türkiye ile görüşmeye hazırız.” dedi.

“Önce Ölüyü Diriltmemiz Lazım”

Açıklamalarını sürdüren Trump “Dünyayı yönetmek istiyorsak o zaman bazı konularda sözümüzün geçmesini sağlamamız gerekiyor. Ekonomik yaptırım uyguladığınız ülkenin en azından iyi kötü bir para politikası, düzgün hesaplanmış bir bütçesi olması lazım. Eğer bunlar yoksa sizin yaptırımlar da havada kalıyor. Eğer Türkiye’ye sözümüzü geçirebilmek istiyorsak önce elimizi taşın altına koyacağız. Yani yapmadan yıkmak mümkün değil. Gerekli altyapıyı hazırladıktan sonra göreceksiniz ki biz bir söz söylesek burada ekonomi etkilenecek. Şu an maalesef bu noktada değiliz. Önce ölüyü diriltmemiz lazım. Yoksa ‘Bak biz istersek seni öldürürüz’ demenin hiçbir anlamı kalmıyor. Tabii bizim yardımlarımızın da çarçur edilmemesi çok önemli. Onu da denetleyecek bir mekanizma kurmak zorundayız. Yani nereden giriştik bu işlere bilemiyorum. Şimdiki aklım olsa hiç bulaşmazdım Türkiye’ye” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...