İstanbul’da Namazın Erkene Alınmasından Sonra Adana Müftülüğü de Ramazanı Şubata Çekiyor

İstanbul Müftülüğü’nün sabah ezanını bir saat, sabah namazını da yarım saat öne almasından sonra diğer müftülüklerden de değişiklik haberleri gelmeye başladı. Dün vatandaşlardan gelen istek üzerine namaz saatini değiştiren İstanbul Müftülüğü’nün ardından diğer müftülükler de talepleri değerlendireceğini açıklamıştı. Bugün Adana Müftülüğü, vatandaşlardan gelen talep üzerine bu yıl Ramazan ayını sıcaklara kalmadan şubat mart gibi başlatacaklarını söyledi.

“İstanbul Müftülüğü’nün Kararından Önce Saatlerin Vatandaşların Talebiyle Değişebileceğini Bilmiyorduk”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Adana Müftülüğü’nden bir yetkili “Yahu bu işin böyle olabileceğini biz bilmiyorduk. Vatandaşlarımızdan zaman zaman şikâyetler gelirdi ancak doğrusunu söylemek gerekirse biz bunlara pek kulak asmazdık, neticede yıllardır uygulanan bir şey. Ali’nin Veli’nin lafıyla değişeceğini düşünemezdik ancak İstanbul Müftülüğü’nün kararı bizim için çok farklı bir deneyim oldu. Gördük ki bu işler olabiliyormuş. Biz de Adana Müftülüğü olarak hemşerilerimizden gelen talepleri değerlendirdik. Ezan ve namazla ilgili bir talep yok, genel olarak vatandaşımızın şikâyetleri sıcak aylarda oruç tutmakla ilgiliydi. Biz de buna göre bir düzenleme yaptık” dedi.

“Mersin Belediyesi de Bizim Arkamızda”

Açıklamalarını sürdüren yetkili “Dün arkadaşlarımızla bir araya geldik, durumu değerlendirdik. Hem havaların ısınmamış hem de günlerin uzamamış olacağı bir dönem üzerinde fikir birliği oluştu. Bu yıl en geç 20 Şubat gibi ramazana merhaba diyeceğiz. Sabah Mersin Belediyesi ile konuştuk. Onlar ‘Biz de varız’ diyorlar ancak şubat ayı içinde ramazanın bitmesini istiyorlar. Belki iki şehir olarak ortak bir dönem belirleyebiliriz. Durumlara bakacağız ama artık Adana’nın kaderi değişecek, vatandaşımızı sıcakta fazla zorlamayacağız.” dedi.

Adana Müftülü’nün kararından sonra Kocaeli Müftülüğü de öğlen namazının on rekât yerine altı rekat kılınacağını duyurdu. Haber yayına girdiği sırada toplantıya giren Tekirdağ Müftülüğü’nden gelen haberler ise akşam namazının toptan kaldırılacağı yönünde.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...