Ayda 39 Kadının Öldürüldüğü Memlekette “Reisim” Diyerek Racon Kesmek

Ben reislik makamına karşıyım ama madem bu kesimde ve liderinde böyle bir istek var o zaman bu reislik işinin de raconlarıyla birlikte uygulanması lazım.

Benim bildiğim reis dediğin adamın mekânında racon kesersen seni ayıklarlar. Cumhurbaşkanı demek cumhurun yani halkın başkanı demek, bu yetmemiş olmalı ki liderlerine reis diyor bu arkadaşlar. Böyle biraz mafyavari bir hava da katıyorlar işin içine. Eyvallah. Ama reis dediğiniz zaman daha büyük bir sahiplenme olması lazım. Filmlerde gördüğüm kadarıyla, reisin sorumlu olduğu mahalleden birini öldürmeyi bırakın birinin kümesinden bir tavuk bile araklasan reisin adamları seni yakalayıp hacamat ediyor. Bakın haktan hukuktan, mahkemeden düdükten geçtim. Onlardan bir cacık olmayacağını biliyoruz. Ama madem ortada bir reislik iddiası var o zaman ben de reislik makamından racona uygun hareket etmesini istiyorum.

Yani kimse kusura bakmasın ama bir ayda hanesinden 39 kadının öldürülmesini seyreden kişiye ben reis diyemem. Senin mahallende, bir kadın 23 kez suç duyurusunda bulunuyor, 23 kez “Bu adam beni öldürecek” diyor, sonra kadın, söylediği şekilde adam tarafından öldürülüyorsa bu mahallede reisliğin otomatikman bu adama geçmesi lazım. Filmlerden bildiğim kadarıyla racon böyle, yani eğer reissen gücün bu illaki bu tür adamlara yetecek, senin adın duyulunca bu adamlar yaylanacak. Değil kadının kapısına dayanmak, o sokaktan bir daha geçemeyecek. Bir daha mı geçti işte o zaman bu herif postu deldirmeyi göze almış anlamına gelecek, reisin adamları adamın işini görecek. Racon bu. Sen reissen gazetelerde öldürülmüş kadınların değil, yere iki seksen uzanmış heriflerin fotoğraflarının olması lazım.

Yazının başında dediğim gibi ben reislikten değil haktan hukuktan yanayım ama zaten benim kimden taraf olduğum bir anlam ifade etmiyor. Ne hukuk ne reislik bir işe yarıyor artık.

Polise gidince muhtemelen şöyle bir konuşma geçiyor kadınlarla polis arasında:

– Ben geçen hafta dilekçe verdiydim ama bizim herif gene kapımın önünde geziyor.

– Sen bir dilekçe daha var abla.

– Herife mi vereyim?

– Yok bize ver.

– E ben zaten size dilekçe yazdıydım, bir işe yaramadı. Herif hâlâ kapıma dayanıp ‘Seni öldüreceğim’ diyor.

– Yahu bu adam deli gibi bir şey olmuş ablacım, laftan sözden falan anlamıyor. Yani sen dilekçeni gene yaz ama ablam bu herif kafaya koyduysa seni öldürür. Bak ben söylüyorum, bu adam seni öldürecek.

– Yapma yahu?

– Gör bak, öldürmezse gel buraya, sor bana.

Memlekette maalesef durum bu. Polise gitsen bir şey yapmıyor, mahkemeye gitsen gücün yetmiyor, diyanete baksan ‘Kaderinde varsa ölürsün, çok da kafaya takma’ diyor.

Peki canı isteyenin istediğini öldürdüğü yerde reislik olur mu? Sen canını, malını koruyamadığın ahalinin önüne reisim diye çıksan bile hiç kusura bakma, kimse seni ciddiye almaz.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Burak Kaya hakkında
Müzisyen, yazar.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...