Tasarımı İtalya’da Yapılan Yerli Otonun Adı Belli Oldu: YERLINI

Tasarımı, İtalyan otomotiv firması Pininfarina tarafından yapılan yerli otomobilin adı belli oldu. 27 Aralık’ta Gebze’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla ön gösterimi yapılacak olan araçların üzerinde YERLINI MILLISIMO markası yer alacak. Yerlini Millisimo’ların adı gibi hem yerel hem de global çevrelere göz kırpan bir melez güzeli olacağını vurgulayan uzmanlar, aracın etinin kemiğinin değil ruhunun milli olacağını belirtiyorlar.

“Ehliyetlerin PVC Kaplamaları ve Ruhsat Kılıfları Tümüyle Türkiye’de üretilecek”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bir yetkili “Yerlini araçlarımızın tasarımı yaklaşık on beş gün önce İtalya’da tamamlandı. Araçlar lansman için Türkiye’ye getirildi, lansmandan sonra ise motor montajı için Almanya’ya hareket edecekler. Bazı arkadaşlarımız yerli otomobilin nesi Türkiye’de yapılacak diye soruyor. Doğrudan arabayla ilgili olmasa da araçlarla birlikte verilecek promosyonların bir bölümü Türkiye’de üretilecek. Bunu da buradan müjdelemek istiyorum. Araçları satın alan kişilere özel olmak üzere ehliyetlerin PVC kaplamaları ve araçların orijinal ruhsat kılıfları tümüyle Türkiye’de üretilecek” dedi.

“Erzurum’la Kayseri’yi Değil, Cenevre’yle Amsterdam’ı Hedeflememiz Lazım”

Açıklamalarını sürdüren yetkili “Tabii şunu da söylemek istiyorum yani tasarımını İtalya’da, motorunu Almanya’da, şanzımanını Fransa’da yaptırdığımız böyle güzide bir aracı da vatandaşımıza verip arabanın rezil olmasını seyretmeyeceğiz. Adam arabayı alıp İzmit’te, Sakarya’da cam filmiydi, egzozdu, çakardı derken arabanın canına okuyacak. Patinajla kalkıp, yarış yapacak, ona buna makas atacak. Saçma sapan aksesuarlar ve ilginç eklemelerle bizi, arabayı yaptığımıza pişman edecekler. Kimse aksini iddia etmesin, biz sürücülerimizin ne olduğunu gayet iyi biliyoruz. Yani taş gibi Alman arabası için bile “Makasta güven vermiyor” diye yorum yapıyor bu herifler. Lan sen güvenli makasa gireceksin diye herif teknoloji mi geliştirecek? Onun için araçları Hollanda veya İsviçre’de piyasaya çıkaracağız. İnsan gibi kullanınca tabii araçlar daha uzun ömürlü olacak. Araçlar zaten motor, şanzıman için yurtdışında olacağından, bu ülkelere nakliyesi de kolay olacak. Yani lojistik olarak da araçların Türkiye’ye girmesi çok maliyetli. Bakın lansman için bile şu iki aracı İtalya’dan getirtirken dünya kadar para ödedik. Arkadaşlar eğer dünya çapında bir iş yapıyorsak Erzurum’la Kayseri’yi değil Cenevre’yle Amsterdam’ı hedeflememiz lazım” dedi.

“Hayatında Otomatik Şanzıman Görmemiş Ustalar Tornavidasıyla Kurcalasın Diye Üretmiyoruz Biz Bunları”

Satış sonrası servislere de değinen yetkili “Bakın geçen gün mahalledeki tamirci yanıma gelip ‘Abi Yerlini’yi inşallah bizim serviste de görmek isterim’ dedi. Tabii ‘Has’ktir oradan’ diyemedim, ‘İnşallah Hıdır Usta’ dedim. Kendisi şanzımancı. Daha şanzıman demeyi bile bilmiyor, şanzuman diyor, neymiş serviste görmek istermiş. Herif altı ay önce tamir için götürdüğüm arabamı çekiciyle başka servise götürdüğümü unutmuş, kendince hayal kuruyor. Kusura bakmayın ama hayatında otomatik şanzıman görmemiş Hıdır Usta tornavidasıyla kurcalasın diye üretmiyoruz biz bu arabaları. Servis işini de dışarıda çözeceğiz. Yan sanayiydi, orijinaldi, çıkmaydı derken iki yılda hurdaya döndürüyor bu herifler fıstık gibi arabaları” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

1 Comment

  1. Darılmayın ama bunun neresi yerli.Motor belki Mercedes, Opel veya Reno.Şanzıman Reno Audi de olabilir. Bir tek söylediğiniz doğru otomatik şanzımana Türk servisleri yabancı.Ustası ve tecrübelisi varsa da sayıları bir elin beş parmağını geçmez.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...