Yerli Otonun Prototipinden Sonra Fabrikanın Maketi de Hazır

Teknoloji ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank 27 Aralık’ta Gebze’de lansmanı yapılacak yerli otoyla ilgili eleştirilere yanıt verirken fabrikayla ilgili müjdeyi de verdi. Eğer kargo yetişirse 27 Aralık günü yerli otonun prototipiyle birlikte fabrikanın maketi de sergilenecek.

“En Başta Ford’un, Renault’un Fabrikası mı Vardı?”

Eleştirilere değinen Bakan Varank “Bazı art niyetli çevreler ‘Daha fabrika yok ortada nasıl otomobil yapacaksınız?’ diye soruyor. Araştırsınlar bakalım Ford’un, Renault’un fabrikası mı vardı en başta. En başta bu tür eksikler olur. Dünyaca ünlü pek çok marka araba üretmeye başladıktan yıllar sonra fabrikasını yaptı. Bakın Toyota daha geçenlerde tamamladı fabrikasını. O da başka ülkelerden fabrikayı gezmeye gelen insanları geri çevirmemek için, yoksa arabaya öyle aman aman bir faydası da yok fabrikanın.” dedi.

“Önce Arabayı Yapalım, Fabrika Kolay”

Açıklamalarını sürdüren Varank “Fabrika için acele etmememizin nedenleri var. Sonuçta milyarlarca dolarlık bir yatırımdan söz ediyoruz. Önce bir arabayı gösterelim, insanlar kullansın. Beğenmedikleri yönler olursa bunları söylesin. Biz bunları dinleyelim, bizim söyleyeceklerimiz varsa, biz de bunları dile getirelim, sonra elbette sıra fabrikaya da gelecek. Zor olan fabrikayı yapmak değil, önce bir arabamızı yapalım sonra illaki bir fabrika yapılacak. Bu konuda kimsenin kuşkusu olmasın, otomobilimize yakışır güzellikte bir fabrikayı biz de istiyoruz ancak şu an için önceliğimiz bu değil” dedi.

“Maketi Alibaba’dan 99 Dolara Aldık Ancak Hızlı Kargo Seçimi Nedeniyle Maliyeti Biraz Yükseldi”

Fabrikayla ilgili detaylara da değinen Bakan Mustafa Varank “Fabrikanın maketini de ayarladık. Dün Ali Baba’dan arkadaşlarla birlikte seçtik. 3 boyutlu çok enteresan bir model. Yani Çin’den geliyor diye kimsenin içinde en ufak bir kuşku olmasın. On numara yapmış adamlar. Fiyatı da 99 dolar. Sudan ucuz. Tabii biz lansmana yetişsin diye hızlı kargoyu seçtik, fiyatı biraz arttı. İnşallah 27 Aralık gününe yetişir de göstermek kısmet olur. İçine işçileri bile koymuş adamlar. Mavi plastikten, böyle bıcır bıcır şeyler. Fabrikanın bacasından tutun da yemekhanesine kadar her şeyi var. Çalışanlar da çok mutlu.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...