Kamu Bankalarında Faizden Sonra Domuz Eti de Serbest

Ekonomik krizin etkileri giderek kendisini gösterirken, dün kamu bankaları için faiz haram değildir açıklaması yapan Diyanet, bugün yaptığı yeni bir açıklamayla kamu bankaları için geçerli olmak üzere öğlen yemeklerinde bir öğün domuz yenmesinde herhangi bir sorun olmayacağını belirtti.

“Bizim Maaşlar Falan Hep Buradan Ödeniyor”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bir yetkili “Dün kamu bankaları söz konusu olduğunda faizin haram olmadığını belirtmiştik. Şimdi faiz neden özel bankalar için serbest değil de kamu bankalarında serbest sorusu gündeme gelebilir. Tabii bunun bir mantığı var. TOKİ üzerinden kamu bankalarının aldığı faiz devletin kasasına giriyor. Bizim maaşlar falan hep buradan ödeniyor. Bu açıdan bakıldığında göreceksiniz ki faizden gelen hasılat iyi bir amaca hizmet ediyor, bir güzelliğe katkıda bulunuyor. Eğer özel bankaların aldığı faizin böyle bir yararı olsa kuşkusuz o da serbest olabilirdi. Yani bu helal haram meselesinde sonuca odaklanmak gerek. Nereden geliyor diye düşünmeyin, nereye gidiyor diye düşünün. Doğru yere gidiyorsa helaldir, yanlış yere gidiyorsa haramdır” dedi.

“Az Karar Çoğu Zarar”

Açıklamalarını sürdüren yetkili “Ne yazık ki kamu bankalarımızda öğlen yemeklerinde sıkıntı olduğu yönünde duyumlarımız oldu. Ekonomik kriz nedeniyle yaklaşık üç aydır et yemeği yapılamıyormuş. Açıkçası biz bütçeden memur arkadaşlarımıza bir ek verilmesini doğru bulmuyoruz. Bu nedenle sadece TOKİ ve kamu bankası söz konusu olduğu durumlar için günde bir öğün domuz eti yenmesinde bir sakınca yok. Bu arkadaşlar devletin kasasına bulaşmadıkça kendilerini serbest olarak düşünsünler. Ayarını kaçırmadan kumar oynayabilir, dördü aşmamak ve geceleri çok aşırıya kaçmamak kaydıyla birden fazla karı alabilirler. Rakı olmasa da şarap, bira gibi daha az alkollü içecekleri tüketebilir, günde tek öğünü geçmemek kaydıyla yavru bir domuzu tek başlarına götürebilirler. Eğer bankanın sermaye yapısında bir ortaklık söz konusuysa, örneğin bankadaki kamu hissesi %25, özel %75 ise o zaman ancak sol arka bacağını ısırmakla yetinsinler. Fazlası kendilerine zarar verir. Alkol de aynı şekilde, ‘Azı karar çoğu zarar’. Vergisini ödedikten sonra bir sorun olmaz” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...