Kanal İstanbul’un Finansman Modeli Belli Oldu: Su Faturalarına 16.-TL Kanal Payı Eklenecek

Ulaştırma Bakanı Turhan’ın “Kanal İstanbul’dan yılda bir milyar dolardan fazla gelir elde edeceğiz”
açıklamasını irdeleyen gazeteciler, Kanal İstanbul’un geliri açıklanırken TRT’nin finansman modelinden esinlenildiğini belirledi.

“Sadece İstanbul’da 6 Milyon Su Abonemiz Var”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bir yetkili “Sadece İstanbul’da 6 milyon su abonemiz var. Aylık 16.-TL’lik cüzi bir ücret bile yılda 1 milyar liradan fazla yapıyor. Bakın sadece İstanbul için bu para. Bunun Ankara’sı var, İzmir’i var Kastamonu’su var. Yılda bir milyar doları geçeriz. Çok önemli bir kaynak bulduğumuzu düşünüyoruz. Ayrıca ‘Sayaç Bedeli’ gibi ufak bir tutarda ‘Smaç Bedeli’ alınacak. Tam anlamıyla tabana yayılan halka dönük bir finansman modeli. Halkımızın da itiraz edeceğini düşünmüyoruz. Sonuçta ikisi de suyla ilgili. Yani Kanal İstanbul payı diye telefon faturalarına bir ekleme yapılsa o zaman insanlar haklı olarak isyan ederlerdi. Ancak suyla ilgili bir meseleyi su faturalarında görünce itiraz etmeyeceklerdir diye düşünüyoruz. İtiraz eden olursa onu da bir şekilde çözeceğiz. Polisimiz var, savcımız var. Bir şekilde çözülür diye düşünüyorum” dedi.

“Berat Albayrak, Aynı Anda İki Kanal Birden Açılarak Kârı İkiye Katlamak İstiyor”

Açıklamalarını sürdüren yetkili “Bu finansman modeli de tamamen tesadüfi olarak bulunuyor. Toplantılara katılan bir arkadaş eskiden TRT’de çalışıyormuş. TRT’nin gelir modelinden esinlenerek, yani elektrik faturasındaki TRT payı gibi bir şey düşünüyor. ‘Elektrik faturasında TRT payı oluyor da su faturasında neden Kanal payı olmasın?’ diyor. Diğer katılımcılar da buna destek veriyor. Yalnız elektrik payında olduğu gibi fatura toplamı üzerinden oransal bir pay almak yerine sabit bir ücret üzerinde duruluyor. Çünkü o ay yeterince su kullanmayan bir kişi de Kanal İstanbul’un nimetlerinden yararlanacak. Tam o sırada Sayın Berat Albayrak söz alarak bu modeli çok beğendiğini aktarıyor. Eğer iki kanal birden açılırsa kârın ikiye katlanacağını anlatıyor. Ancak kanalları sırayla, teker teker açmak konusundaki görüş benimseniyor. Yani ilk kanal kâr ettikten sonra duruma göre ikincisine bakılacak. Bir müjde daha vereyim, aldığımız son bilgilere göre doğalgaz faturalarına eklenmek üzere Yellenme Payı adında yeni bir proje de gündeme gelmek üzere. Bu konuda çok ciddi bir çalışma yürütülüyor.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...