Kanal İstanbul İçin Allah’ın Hakkı Dörde Çıkartılıyor

İstanbul Havalimanı, Osmangazi Köprüsü ve Şehir Hastaneleriyle zarar eden üç mega proje hakkını dolduran hükümete Diyanet’ten iyi haber geldi. Diyanet, Kanal İstanbul için Allah’ın hakkının dörde çıkartılmasına yönelik çalışmaların başlatıldığını duyurdu.

“Dinimizde Bu Tür Esneklikler Var”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bir yetkili “Bildiğiniz gibi Kanal İstanbul için ÇED Raporuyla ilgili bir engelleme girişimi olmuştu. Bir şekilde bunu hallettik ancak şimdi de bazı çevreler hükümetimizin zarar eden üç mega projesini gösterip ‘Allah’ın hakkı üçtür’ diyerek Kanal İstanbul’a karşı yeni bir karşı hamle yapmaya çalışıyorlar. Biz kavga, dövüş istemiyoruz. Eğer sorun buysa Allah’ın hakkını dörde çıkarmak suretiyle konuyu kapatacağız. Dinimizde bu tür esneklikler var. Yani üç olabiliyorsa dört de olur. Bu çabaların dinimizi belli kalıplara sokmak gayretinin ürünü olduğunu düşünüyorum. İnşallah iyi niyet çerçevesinde bu işi çözeceğimizi düşünüyorum” dedi.

“Almanlar Kıskanacak veya Japonlar Hırslanacak mı, Biz Buna Bakıyoruz”

Açıklamalarını sürdüren yetkili “Şimdi bazı arkadaşlar ‘Neden bu mega projeler hep zarar ediyor’ şeklinde şikâyette bulunuyorlar. Yani biz bunları zarar etsin diye yapmıyoruz tabii ki. Ancak bazı vatandaşlarımızın proje gündeme gelince bize destek verip daha sonra yapılar ortaya çıkınca bunları kullanmadıklarını görüyoruz. Geçen gün bir komşumu körfezi geçmek için feribot kuyruğunda beklerken yakaladım. ‘Sen davulla zurnayla Osmangazi Köprüsünü kutladıydın, şimdi niye köprüyü kullanmıyorsun?’ dedim. ‘Abi param yok’ dedi. Yahu kardeşim paran yoksa neden davul zurnayla köprüye destek veriyorsun. Yani onlar bize gaz veriyor, biz onlara gaz veriyoruz, sonra iş köprüden geçmeye gelince ortada kimseler yok. Ne anladım ben bu işten. Paran yoksa böyle çıkma ortaya. Bakın açık konuşuyorum, ben bu Kanal İstanbul’un da zarar edeceğini düşünüyorum. Ancak olaya basit bir kâr zarar meselesi olarak bakmamak gerek. Konuya itibar açısından yaklaşırsak projenin zarar etmesinin büyük bir önemi yok. Bizim için önemli olan noktalar ‘Bu proje ile itibarımız artacak mı?’, ‘Almanlar kıskanacak veya Japonlar hırslanacak mı?’. Biz bunlara göre bakıp karar veriyoruz. Gariban ülkeler gibi üçün beşin hesabını yapacak değiliz. Her şey para değil” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...