Ankara-İstanbul Arasını 3 Saate Düşüren Millet Kütüphanesi Cengiz-Limak-Kolin Tarafından Yapıldı

Cengiz-Limak-Kolin ortaklığı tarafından yapımı tamamlanan 201 kilometrelik Millet Kütüphanesi 20 Şubat’ta açılıyor.

“Kütüphane Gidiş Geliş Üçer Şerit Olmak Üzere Toplamda Altı Şerit Olarak İnşa Edildi”

Beştepe’deki kütüphane hakkında bilgi veren bir yetkili “Kütüphanemizin içinde 5 milyon ciltli kitap bulunuyor, raf uzunluğu ise 201 kilometre. Kitapları üst üste dizdiğimizde Eyfel Kulesi’ni, yan yana koyduğumuzda Çin Seddi’ni geçiyor. Sinyalizasyon çalışmalarının da tamamlanmasının ardından Ankara İstanbul arasını üç saate düşürecek muazzam bir kütüphane. Gidiş geliş üçer şerit olmak üzere toplamda altı şerit olarak inşa edilen kütüphanenin girişi OGS’li araçların kapıda beklemeden geçmesini sağlayacak şekilde tasarlandı. 201 kilometrelik rafların arasında her yirmi beş kilometrede bir dinlenme tesisi var. Tesislerde bozuk para ile çalışan masaj koltukları da yer alıyor. Koltuklar hakiki deri” dedi.

“Sayfalar Uç Uca Eklendiğinde Bir Milyon İki Yüz Elli Bin Eşeğin Tenasül Organına Eşit Bir Uzunluğa Ulaşılıyor”

Açıklamalarını sürdüren yetkili “Kitapların toplam ağırlığı bin beş yüz filden daha ağır. Tüm kitapların sayfaları çıkartılıp uç uca eklendiğinde bir milyon iki yüz elli bin eşeğin tenasül organına eşit bir uzunluğa ulaşılıyor. Kütüphanenin içindeki kitapların sayfalarının kapladığı yüzey alanı ise Türkiye’nin yüzölçümünden daha büyük. Kütüphanedeki kitapların sayfalarının kapladığı alan bir buçuk Türkiye, yaklaşık olarak otuz dokuz Hollanda ediyor. Kitaplardaki harf sayısı dünyadaki insan sayısından fazla. Sadece noktalama işaretleri bile dünya devi olarak bilinen Çin’i geride bırakıyor” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

1 Comment

  1. Hayatinda kitap okumayi bilmeyen sadece desinler ivin dunyanin en bbüyük kutuphanesini yaptiran isi gucu yandas mutayit dostlarina paea aktarmak olan bir adam ancak bu kadarini yapabilir.mesela biz gitsek sokarlar mi.mesela gercekten okuyacak gencleri sokarlar mi.asla.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...