Öğretmenlerin İtirazı Dikkate Alındı: Öğretmenler Bekçi Olabilecek, Çocukları Bekçiler Eğitecek

Bekçi maaşlarının öğretmenlerin maaşından yüksek olduğu noktasındaki itirazları dikkate alan hükümet yetkilileri adaletsizliği gidermek üzere öğretmenlere bekçi olmanın yolunu açacak düzenlemeyi tamamladı. Hazırlanan öneri yasalaşırsa öğretmenler 4 aylık bir eğitimin ardından bekçi olabilecekler. Başvurular nedeniyle okullarda oluşabilecek öğretmen açıkları ise bekçilerin uzmanlıklarına uygun derslere girmesiyle giderilecek. Derse giren bekçiler mevcut maaşlarının üzerine girdikleri ders saati başına ek ücret alacaklar.

“Öğretmenlerimiz Üniversite Mezunu Olduklarından Bir Kayba Uğruyor, Bekçilerimizse Lise Mezunu Olmanın Avantajını Kullanıyorlar”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bir yetkili “Bildiğiniz gibi bekçi maaşları konusunda toplumun bazı kesimlerinden itirazlar geldi. Özellikle de öğretmenlerden. Şu an göreve yeni başlayan lise mezunu bir bekçimiz 5 bin 71 lira maaş alıyor. Göreve yeni başlayan bir öğretmenimiz ise tabii deneyim eksikliği nedeniyle 3 bin 819 lira maaş alabiliyor. Ömrünü sınıflarda geçirmiş deneyimli bir öğretmenimiz ise 4 bin 409 lira maaş alıyor. Yani deneyimsiz bir bekçi, deneyimli bir öğretmenden yaklaşık 600 lira fazla maaş alıyor. Ancak şunu da unutmayalım ki bekçiyle öğretmenin eğitim düzeyleri de aynı değil. Öğretmenlerimiz üniversite mezunu olduklarından, doğal olarak belli bir kayba uğruyorlar, bekçilerimiz de lise mezunu olmanın avantajını kullanıyorlar” dedi.

“Bekçiler! Yeni Nesil, Sizlerin Eseri Olacaktır”

Açıklamalarını sürdüren yetkili “Elbette biz bu noktada öğretmenlerimizin itirazını da dikkate aldık. Eğer bekçi olmak isteyen öğretmenimiz olursa onlara öncelik tanıyacağız. Yaklaşık dört aylık bir eğitimin ardından demirbaş olarak kendilerine bir düdük zimmetleyerek bekçi statüsüyle sokaklara salacağız. Tabii burada üstünde düşünmemiz gereken farklı bir konu var. Öğretmenlerimiz bekçi olursa okullarda bir öğretmen açığı doğacak. Onu da bekçilerimizden yararlanarak dolduracağız. Bekçiler uzmanlıklarına göre boş derslere girecek ve mevcut bekçi maaşlarının üzerine girdikleri ders saati başına ek ücret alacaklar. Yeni bir döneme giriyoruz. Belki biraz erken ancak ben bu sözümü ısrarla vurgulamak istiyorum: Bekçiler! Yeni nesil, sizlerin eseri olacaktır.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...