ABD ve Rusya S-400’le F-35’i Bir Araya Getiren FS-435 Modeli Üzerinde Anlaştı

Etkin Türk dış politikası meyvelerini vermeye başladı. Türkiye’nin üç ayda bir fikir değiştirip yeni bir savunma sistemi sipariş etmesinden bunalan iki süper güç Türkiye’ye karşı güç birliği yapma kararı aldı. Proje planlandığı gibi ilerlerse FS-435 savunma sistemi dört yıl içinde hazır olacak.

“Etkin Türk Dış Politikası, Taraflara Bir Araya Gelmek Dışında Bir Alternatif Bırakmadı”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Rus yetkili “Şu an çok önemli bir dönüm noktasındayız. Bildiğiniz gibi İkinci Dünya Savaşı sonrasında iki kutuplu bir dünya modeli ortaya çıkmıştı. Soğuk Savaş dönemiyle iyice yükselen bu kutuplaşma artık bugün son buluyor. Etkin Türk dış politikası tarafları bir araya gelmek zorunda bıraktı. Belki yüzlerce barış gönüllüsünün yapamadığını Erdoğan yapmış durumda. Yaklaşık 75, 80 yıllık bir dönem sona eriyor. Artık ABD şu silahı yaptı, Rusya bunu yaptı dönemi bitiyor. Bu durum bazı üçüncü dünya ülkelerindeki emekli askerleri de yakından ilgilendiriyor. Bir müjde daha vermek istiyorum. Artık televizyonda sabahlara kadar şu sistem bundan iyi diyen uzmanlardan da kurtuluyoruz.” dedi.

“Türkiye’nin İki Sistem Arasında Sürekli Gidip Gelmesi Tarafların Sinirlerini Harap Etti”

Açıklamalarını sürdüren yetkili “Geçen gün Sayın Erdoğan aynı gün üst üste dört defa Putin’i aradı. Ben de içeriden duyuyorum. İlk telefondan sonra Putin ‘Türiye’nin S400’leri iptal’ diye arkadaşlara bilgi verdi. İkinci telefondan sonra ‘Arkadaşlar siparişi yeniden işleme alıyoruz’ dediğini duydum. Son telefonun ardından sinirli bir şekilde Trump’ın aranmasını istedi. Telefonu ben bağladım, Sayın Trump’ın sesi de çok bitkin geliyordu. Daha sonra çalışma odasından ‘S400’üne de, F-35’ine de dünyaya hakim olanına da olmayanına da’ diye sesler geldi. Türkiye’nin iki sistem arasında sürekli gidip gelmesi tarafların sinirlerini harap etti. Yani süper güç de olsalar neticede etten kemikten insan bunlar. Şu an ABD ve Rusya iki sistemi birleştirerek FS-435 modelini üretme konusunda anlaşmaya varmış durumdalar. Türkiye bu sistemi ya alacak ya da almayacak, iki gün de bir ‘Biz falanca almaya karar verdik’ diyerek siparişi değiştiremeyecek.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...