Erdoğan’ın Açıklamalarının Ardından Sokağa Çıkma Vergisi Getiriliyor

Erdoğan’ın koronavirüs nedeniyle vatandaşlardan para istemesinin ardından Bakan Albayrak da sokağa çıkma vergisinin hazırlandığı bilgisini verdi. Yasa tasarısına göre sokağa çıkmak isteyen kişi önce e-devletten sokağa çıkış bedelini yatıracak daha sonra sokağa çıkacak.

“Amaç Vatandaşın Evde Kalmasını Sağlamak, Para İşin Tuzu Biberi”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan yetkili “Bunu bir nevi kapıda vize uygulaması gibi düşünebilirsiniz ama kapı sizin evin kapısı. Kapıdan dışarı çıkmak için günlük veya haftalık ödeme yapılabilecek. Günlük 17.-TL’lik ödeme ile altı saat sokakta kalmak mümkün olacak ancak altı saatin aşılması durumunda ilave her bir saat için 5.-TL ödeme yapılacak. Haftalık ödeme tutarı ise 119.-TL. Bu bedeli ödeyen kişi bir hafta sokağa çıkabilecek. Tabii burada asıl amaç vatandaşların evde kalmasını sağlayarak onların sağlığını korumak. Para işin tuzu, biberi. Biraz da şaka gibi bir şey. Ama öbür taraftan bakınca da hiç şakası yok. Vergisini ödemeden sokağa çıkan kişiye kesinlikle müsamaha gösterilmeyecek.” dedi.

“Komşuya Gitmek veya Balkona Çıkmak da Vergiye Tabi”

Açıklamalarını sürdüren yetkili “Biz burada evin kapısını baz alıyoruz. Burası çok önemli. Yani apartman kapısı gibi düşünülerek komşuya da gidilmesin veya balkona çıkılmasın. Para ödemek istemeyen vatandaşın dört duvar içinde durması lazım. Hapis gibi yani. Ailece sokağa çıkmak isteyenler için de aile boyu ödeme imkânı var. Aile ödemesinde %10 iskonto yapıyoruz. Aile ödemesinin tek kötü tarafı sokağa çıkıldığında herkesin bir arada bulunması gerekliliği. Yani sokağa çıkıp ayrı ayrı gezilecekse burada bizim anladığımız türden bir aileden de söz edemiyoruz. Aileler mutlaka bir arada bulunacak ve boy sırasına göre tek sıra halinde yürüyecekler.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...