Alt Tabaka

Barlas ile Ardıç cuma günü sokağa çıkanları alt tabaka, geri zekâlı, ayı gibi sözlerle eleştirmişler. Ben bunlara tümüyle katılıyorum ancak onlar kadar hafif tabirler kullanmayacağım kimse kusura bakmasın.

Benim üç kuşaktır tanıdığım bir arkadaşım var, kendisi alt tabakadan. Aslında dedesi İhsan Amca orta tabakadanmış ancak o zamanlar alt tabakadan bir kızla evleniyor ve maalesef çocukları da alt tabaka doğuyor. Baba da kendisi gibi alt tabakayla evlenince sonraki kuşak da aynı şekilde oluyor. Bunu cuma akşamı aradım, “Abi marketteyim bir şey lazım mı?” dedi. Ulan alt oğlu alt, ulan tabakasını şey ettiğimin, ulan geri zekâlı dedim içimden ama dışarıdan bunları söylemedim tabii çünkü o an için ihtiyaçlarım vardı. “İki ekmek bir şişe de şarap getirebilirsen çok memnun olurum” dedim. Bir saat sonra getirdi. Kapının önüne bırak dedim poşeti, parayı kapının altından uzattım. Alt tabaka olduğu için parayı kapının altından alırken zorlanmadı. Sonra kapıyı kolonyayla yıkadım.

Bir de duyarlı insanlar var. Bunlar genel olarak alt tabakaya alt tabaka denmesine karşılar. Alt tabakadakiler kendilerine alt tabaka denince aşağılık kompleksine kapılıyorlarmış. Çok saçma bir görüş. Adam zaten aşağıda, yani bu adamı aşağıda görmek asında onun konumunu teyit etmek oluyor.

Bu alt tabakanın birçok sorunu var tabii ama benim görebildiğim kadarıyla en büyük sorunları hiçbir zaman paralarının olmaması. Bayramda, seyranda, tatilde, ay başında, ay sonunda bunlarda para olmaz. Marketlerde bakın elinde on lirayla sağa sola bakınanlar hep bunlardır. İki sakız alır hemen kuyruğa girerler. Sen beş yüz liralık bütçenle bu baldırı çıplakların sakız parası ödemesini beklersin. Hele ki kasadan çıkan toplam, bunların elindeki parayı aşsın o zaman seyreyleyin cümbüşü, yarım saat o bozukluklar saçılır, yeniden sayılır, bir daha cepler kontrol edilir. Lan oğlum o cep karıştırdıkça para mı üretecek, paran yoksa çık sıradan evine git lan, ne diye cebini karıştırıyorsun önümde.

Bak anlatırken bile sinirlendim. Lan alt tabaka! Her şeyden önce niye öyle tabak gibi diziliyorsunuz lan markette? Niye siz hep alttasınız oğlum. İki dakika içinde tuş olan güreşçi bile çırpılırken falan arada bir üste çıkıyor, siz niye çıkamıyorsunuz lan üste? Niye hep altta birikiyorsunuz oğlum, bizim bilmediğimiz bir şey mi var bu alt taraflarda? Ayağınızda bir ağırlık mı var sizin?

Kardeşim sen niye tuvalet kâğıdını Mehmet Barlas gibi yıllık olarak alıp deponda stoklamıyorsun? Geri zekâlısın da onun için. Geri zekâlı olduğun için ancak gündelik para kazanıyorsun. Üç günlük tuvalet kâğıdın bile yok lan evinde. İki gün sokağa çıkma yasağı gelince Barlas ve Ardıçgiller evde ne film izleyeceğinin derdine düşüyor. Senin evdekilerse pazartesiye kadar sıçmadan mı dursak yoksa götümüzü perdeye mi silsek diye hesap yapıyor, neden? Çünkü sen alt tabakadan bir geri zekâlısın. Çünkü onlar iktidarı yalarken, sen evinde boş boş oturdun.

Aynı zamanda ayı olduğun için belki ağustosböceğiyle karıncanın hikâyesini biliyorsundur. Sen yaz aylarında şarkı söylerken bunların orayı burayı yalamaktan dillerinde pürüz kalmadı lan haberin var mı? Sen otuz yaşında falanca işi yapamam diyorsun, bak adamlar yetmiş yaşında 24 saat iktidarı yalıyor. Niye? Çünkü onlar ileri zekâlı. Sen ayısın. Sen daha kısa pantolonla dolanırken bunlar Turgut Özal’ın peşinde sıra oluyorlardı oğlum. Öyle üç beş yıllık değil belki elli yıllık emek var bunların dillerinde.

Bu işler aşağıdan bakınca kolay görünür ama öyle değil. Televizyona çıkıp da iktidarın sahibine “Bal gibi tatlı bir adamsınız” demek hiç de kolay değil. Evinizde deneyin yapamadığınızı göreceksiniz. Ama sakın üzülmeyin sorun sizde değil tabakanızda.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Burak Kaya hakkında
Müzisyen, yazar.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...