Erdoğan’dan Müjde: “Gönül Vergisi Geliyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gönül seferberliği için sahaya çıkacağını açıklamasının ardından uzmanlar Gönül Vergisi‘nin nasıl uygulanacağı konusunda vatandaşları bilgilendirdi.

“Gönlünü Kaptıran Kişi Harç Pulunu Aldıktan Sonra Gidip Açılabilecek”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bir yetkili “Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamaları yeni bir dönemi işaret ediyor. Tarihte seferberlik sözcüğünü incelerseniz sonunda halkın cebinden bir şeyler çıktığını görürsünüz. Hep böyle olmuştur. Yani okuma seferberliği başlar, kalem parası, kitap parası derken liste uzar gider. Savaş dönemindeki seferberlikte de aynı şey söz konusudur. Devletler paraları bittiği zaman seferberlik ilan ederek halktan para talep ederler. Bu sadece Türkiye’de değil, dünyada da böyle. Gönül Seferberliği de bu şekilde son derece normal bir uygulama. İşleyiş şöyle olacak, diyelim ki bir kişiden hoşlandınız. Bu kişiye açılmadan önce o kişinin ikametgahının bulunduğu bölgedeki vergi dairesine giderek harç pulu alınacak. Bu harç pulu sadece bir kişi için kullanılabilecek yani ‘Falancanın bende gönlü yokmuş o zaman harç pulum ziyan olmasın gidip bir de filanca kişiye açılayım’ gibi bir durum söz konusu değil. Her gönül hareketi yeni bir vergi doğuracak. Çapkınlarla ayran gönüllüler bu huylarının bedeline katlanacak, diğerlerinden daha fazla vergi ödeyecekler. Şunu da eklemek istiyorum, diyelim ki seferberlik ilan edilmeden önce birisine açıldınız ancak henüz bir yakınlaşma olmadı. Bu durumda iki taraf birlikte vergi dairesine giderek oradaki görevlilerin önünde yakınlaşacak. Vergi memurları ilişkiye onay verirse bu durumda herhangi bir vergi tahakkuk ettirilmeyecek ancak eğer vergi memuru yakınlaşmayı şüpheli bulur ve sorularına aldığı yanıtlardan tatmin olmazsa o zaman gönül vergisi cezalı olarak tahakkuk ettirilecek.” dedi.

“Bir Yıl Boyunca Gönül İlişkisi Kurmayanlar İŞKUR’un Kurslarına Yönlendirilecek”

Açıklamalarını sürdüren yetkili “Vergi bir yıllık olacak. Eğer vergi dönemi sonunda kişinin aynı gönül ilişki devam ediyorsa yeni yıl için tekrar vergi ödenecek. Bir vergi dönemi içinde hiçbir gönül hareketi olmayan kişiler İŞKUR’un kurslarına katılacak. Eğer bu kurslardan da birini ayarlayamazsa o zaman devletin bulduğu kişiyle bir gönül ilişkisi kurmak durumunda kalacak. Devlet, seferberlik kapsamında aday bulurken kişinin tercihlerini göz önünde bulunduracak, tercih edilen boy, kilo ve cinsiyetteki adayları yönlendirmeye çalışacak ancak eğer uygun aday yoksa elindekileri gönderecek. Devletin yönlendirdiği adayla da gönül ilişkisi kurmazsa vergi, gecikme cezasıyla birlikte tahsil edilecek.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...