Yoksulluğa İsyan Etmeyin Diyen Diyanet’e: “Allah Sizi Çav Bella’yla Sınıyor, İsyan Etmeyin”

İzmir’deki bazı camilerin ses sistemlerine sızarak müzik yayını yapılmasıyla ilgili olarak Kaparoz halkın nabzını tuttu.

Gülsüm Kadı: “Bildiğiniz gibi Diyanet İşleri, geçtiğimiz dönemde ekonomik sıkıntıların artması üzerine bir hutbe hazırlayarak vatandaşları sabırlı olmaya davet etmişti. Bu hutbede Allah’ın insanları korku ve açlıkla sınayacağı ve bunun da dünyadaki imtihanın bir parçası olduğu hatırlatılmıştı. Böyle bir musibet karşısında isyan etmek, kırıp dökmek ya da kötü söz söylemek yerine öncelikle sabırlı ve metanetli olmak gerektiği anlatılmıştı. Ancak şimdi görüyoruz ki Diyanet İşleri kendilerinin sınandığı bir sınav söz konusu olduğunda hemen savcılığa koşuyor, sosyal medyada cadı avı başlatıyor ve bu konuyla ilgili yorum yapanların peşine düşüyor. Ben buradan Diyanet İşleri yetkililerine bunun kendileri için bir imtihan olduğunu hatırlatıyorum. Lütfen isyan etmesinler, sağduyu ve aklıselim ile hareket etsinler. Her musibetten dünya ve ahirete yönelik dersler çıkartsınlar. Benzer sıkıntılara maruz kalmamak için hata ve ihmallerini gözden geçirip ilim sahibi, tecrübeli insanlardan yardım alsın, ondan sonra da Allah’a tevekkül etsinler.”

Hamit Suzinak: “Allah’ın izni olmadan hiçbir şey olmaz. Yaprak bile kımıldamaz. Eğer birileri cami hoparlörlerine sızabiliyorsa, bu da nihayetinde Allah’ın izniyle olmuştur. Allah Diyanet’i sınıyor diye düşünmemiz gerekir. Dolayısıyla hemen savcılığa koşmaya, sosyal medyada insanları suçlamaya gerek yok. Allah’ın yazdığı kadere isyan etmeyi doğru bulmuyorum.”

Sami Kışla: “Camilerde Çav Bella çalınması elbette uygun değil ama camilerin minaresine hoparlör takmak çok mu uygun, bunu da düşünmemiz gerekiyor. Sonuçta hoparlör dediğimiz cihaz yerli ve milli bir cihaz değil. Bundan yüz yıl önce Hristiyan Avrupası’nda bulunmuş bir zımbırtıyı alıp da camilere demirbaş yazmak uygun mudur acaba? Cemaate sorun göreceksiniz, şu an camilerimizin büyük bölümünde bu cihazın adı bile doğru telaffuz edilemiyor. Çav Bella’dan önce camilerimizden hoparlörleri çıkartmamız lazım.”

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...