Erdoğan’dan Dış Güçlere Sitem: “En Azından Ekonomik Bir Yaptırım, Sert Bir Açıklama Beklerdik”

Ayasofya’nın ibadete açılmasıyla ilgili kararın dünyada büyük bir yankı uyandırmaması üzerine Erdoğan’ın yakın çalışma arkadaşlarına “En azından ekonomik bir yaptırım, sert bir açıklama olabilirdi, neden olması?” şeklinde yakındığı öğrenildi.

“Batılı Devletler Yeni Bir Haçlı Seferi Başlatacaktı, Biz de Ekonomiyi Buna Bağlayacaktık”

Konuyla ilgili olarak Kaparoz’a açıklamalarda bulunan bir yetkili “Bizim planımız biraz daha farklıydı. Bu kararın bütün Batı dünyasını şok edeceğini düşünüyorduk. Bizim hesabımıza göre büyük yaptırımlar açıklanacak, Türkiye’ye karşı bir nevi Haçlı Seferi başlatılacaktı. Biz de böyle bir şeye karşı doları tutamıyoruz diyerek ekonomik vaziyeti dinler arası bir mesele haline getirecektik. ‘Aç da kalsak, işsiz de kalsak, ölsek de…’ falan diyerek kendimize bir yol bulacaktık. Arkadaşlar, Hazine’nin durumu ortada, işsizlik uçtu gitti. Yani yarın ekonomi iyice dibi boyladığında millet bize hesap soracak. Biz ne diyeceğiz, beceremedik mi diyelim yani? Bizim iyi bir bahane bulmamız gerekiyor.” dedi.

“2039’da Gülhane Parkı’nda Tanzimat Fermanı’nı Yeniden Okuyalım, Doğrudan İki Yüz Yıl Geriye Gidelim”

Açıklamalarını sürdüren yetkili “Benim bir arkadaşımın çocuğu geçen gün gelmiş ‘Araba almak hayal oldu, arabalar çok pahalı’ diyor. Kardeşim araba aynı, aslında sen yoksullaştın. Ama şimdi böyle söylesek bu arkadaşımız kendi kabiliyetsizliğinin nedenini gelir bize bulur. Bakın ben dört yerden maaş alıyorum, ben bile zor geçiniyorum. Bizim ekonomik anlamda yapacağımız bir şey kalmadı. Hazine tam takır. Ayasofya, Hilafet buralardan gideceğiz artık. Bunlar ilgi çekmezse Osmanlı İmparatorluğu’nu yeniden kurabiliriz veya eski alfabeye geçilebilir. Benim çok enteresan bir önerim var mesela. 2039’da Gülhane Parkı’nda Tanzimat Fermanı’nı yeniden okuyalım, doğrudan iki yüz yıl geriye gidelim diyorum. İlginç olmaz mı? Bizim başımıza ne geldiyse matbaanın ülkemize girmesiyle oldu. Ancak bunlara sorsan geç geldiğinden şikâyet ederler. Matbaayı ülkemizden çıkartabiliriz. Bunları ciddi olarak düşünmemiz lazım. Yani Ayasofya’da beklenen olmadı diye bir hayal kırıklığı yaşamayı doğru bulmuyorum. Mutlaka yabancı ülkelerin ilgisini çekecek bir şey bulabiliriz. Bakın ben bunu şimdiden söylüyorum, hazırlığımızı şimdi yapalım diyorum. Dolar artınca bir bahane bulamayıp ortada kalmamak için bahanelerimizi şimdiden hazırlayalım diyorum.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...